Euro
15.3431
0.47%
Dolar
13.5365
0.48%
Altın
799.09
0.69%
Borsa
191
-5.02%
Bitcoin
490.371
0.29%
2ºC
İstanbul
Kar 2 C

  Adından söz ettirecek F Tipi Film 21 Aralık'ta vizyonda

  Grup Yorum'un koordine ettiği 'F Tipi Film'de, Ezel Akay, Sırrı Süreyya Önder'in de bulunduğu 9 yönetmen yer alıyor.
  • 11.11.2012 - 09:35
  Adından söz ettirecek F Tipi Film 21 Aralık'ta vizyonda

  Adından söz ettirecek F Tipi Film 21 Aralık ta vizyonda #1

  F Tipi Hapishaneler, 19 Aralık 2001'de devrimci tutsakların kaldığı tüm hapishanelere aynı anda yapılan operasyonla açılmıştı. "Hayata Dönüş" adı verilen bu operasyonda 28 kişi, kurşunlarla, dövülerek ya da diri diri yakılarak hayatını kaybetmiş, yüzlercesi de ağır yaralanmıştı. Ve kan revan içinde sağ kalan tutsaklar, karga tulumba bu "yeni" ve "yüksek güvenlikli" hapishanelere nakledilmişti. Bu süreç ve hapishanelerde sonrasında yaşananlar, Grup Yorum'un koordinatörlüğünde bir araya gelen 9 yönetmen tarafından filme çekildi.

  "YA DÜŞÜNCE DEĞİŞİKLİĞİ YA ÖLÜM"

  Grup Yorum, F Tipi hapishaneleri, "emperyalizmin politikalarının önünde engel olmaktan çıkartmak istediklerini, önce tecrit edip yalnızlaştırmanın, sonra da terörizm demagojilerini de kullanarak imhaya yönelmesinin" aracı olarak görüyor. Grup Yorum'un yapım koordinatörlüğünü yaptığı filmde, "Ya düşünce değişikliği ya ölüm"ün dayatıldığı F Tipi hapishanelerdeki zulmün en ağırı ve onun karşısında en yoğun yaratıcılığın sergilendiği direniş konu ediliyor.

  PROJEDE YER ALAN 9 YÖNETMEN

  Grup Yorum'un tasarlayıp geliştirdiği ve koordine ettiği bu proje içinde Ezel Akay, Sırrı Süreyya Önder, Barış Pirhasan, Aydın Bulut, Hüseyin Karabey, Reis Çelik, Vedat Özdemir, Mehmet İlker Altınay, Grup Yorum (FOSEM) olmak üzere 9 yönetmen yer alıyor.

  Yönetmenlerin her biri F Tipi hapishanedeki Tecrit uygulamasını konu alan 10'ar dakikalık kısa filmler çekti. Ancak ortaya çıkan filmler birbirine bağlanıyor ve tek bir uzun metraj film oluşturuluyor. Filmin adı F TİPİ FİLM olarak belirlendi.

  FİLMDE ROL ALAN ÜNLÜ İSİMLER

  Filmlerde Tansu Biçer, Serkan Keskin, Bülent Emrah Parlak, Gizem Soysaldı, Erkan Can, Fırat Tanış, Civan Canova gibi birçok oyuncu rol aldı.

  Filmin rejisinden prodüksiyonuna kadar tüm aşamalarında teknik ekiplerin yanı sıra Sinema-TV öğrencileri de aktif olarak çalıştı.

  Filmlerin tamamında Grup Yorum'un eski ve yeni müzikleri kullanıldı. Her filmde başka bir müzisyen Grup Yorum'un şarkılarını düzenliyor.

  Yönetmenlerin, öğrencilerin ve oyuncuların yanı sıra birçok müzisyen bu büyük kolektifin bir parçası durumunda.

  21 ARALIK'TA VİZYONDA

  Yaklaşık 2 yıldır adım adım oluşturulan film projesi için Kocaeli'de Herşey Yapım'a ait film platosunda F tipi hapishane dekoru oluşturuldu. Bire bir boyutlarda hücreler, havalandırmalar ve koridorlardan oluşan dekordaki çekimler tamamlandı. Filmde yönetmenler ve oyuncuların dışında, kamera, ses,set, ışık gibi teknik alanlarda profesyonel ekiplerin yanı sıra, reji ve prodüksiyonda sinema-televizyon öğrencilerinden oluşturulan bir ekip de büyük özverilerle çalıştı. Filmlerin montaj çalışmaları Fono Film stüdyoları başta olmak üzere çeşitli stüdyolarda tamamlandı.

  Filmin 19 Aralık 2012 tarihinde Atlas Sineması'nda Gala gösterimi yapılacak.

  21 Aralık 2012 tarihinden itibaren tüm Türkiye'de, Aralık sonunda da Avrupa ülkelerinde yaygın olarak vizyona girecek.

  Avrupa'da da değişik ülkelerde galalar yapılacak. Gala programı daha sonra açıklanacak.


  Görüş Bildir