Petrol
110.88
-0.03%
Euro
17.0354
0.00%
Dolar
15.9378
0.08%
Altın
949.95
0.12%
Borsa
2381
0.36%
Bitcoin
470.900
-3.14%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C
  Ağır Roman'ın yazarı Metin Kaçan intihar etti

  Ağır Roman'ın yazarı Metin Kaçan intihar etti

  Ünlü karikatürist ve oyuncu Hasan Kaçan, ebediyatçı kardeşi Metin Kaçan'ın intihar ettiğini doğruladı.
  • 08.01.2013 - 19:12

  Ağır Roman ın yazarı Metin Kaçan intihar etti #1

  Çengelköy Polis Merkezi’ne giden taksi şoförü Yüksel Güçlü, Metin Kaçan olduğunu söyleyen bir kişinin fotoğraf çekeceğini söyleyip yavaşlamasını istediğini, yavaşlayınca da cüzdanını ve telefonunu bırakıp otomobilden fırlayıp korkulukları aşarak kendini Boğaz’a bıraktığını söyledi.

  BOĞAZ KÖPRÜSÜ'NDEN ATLADI

  Taksicinin karakolda verdiği ifadeye göre olay geçtiğimiz pazar günü sabaha karşı meydana geldi. Karakola panik halinde gelen 34 TFL 25 plakalı taksinin sürücüsü Yüksel Güçlü, Esenler’den taksisine binen müşterisi ile sohbet ederek Köprüye kadar geldiklerini anlattı. Şoför Güçlü karakoldaki ifadesinde, “Bana yazar Metin kaçan olduğunu söyledi. Üsküdar’da evi varmış oraya gideceğini söyledi. Köprüye girdikten sonra fotoğraf çekeceğini söyleyerek yavaşlamamı istedi. Aklıma kötü bir şey gelmediği için yavaşladım. Ben ne olduğunu anlamadan cep telefonu ile cüzdanını koltukta bırakıp aşağı atladı. Ben müdahele edemeden koşarak korkuluklara ulaştı ve kendini aşağı bıraktı” dedi.

  Polis ekipleri köprü üzerindeki güvenlik kamerası görüntülerini incelemeye aldı. Görüntülerde bir kişinin taksiden inip kendini boşluğa bıraktığını gören ekipler, arama kurtarma çalışması için Sahil Güvenlik ve Deniz Polisi’ne Haber verdi. Ancak yapılan aramalarda hiç bir ize rastlanmadı. Polis, ellerindeki cüzdan ve telefonu tutulan zabıtlarla birlikte Üsküdar Cumhuriyet Savcılığgına gönderdi.

  AİLESİ 3 GÜNDÜR HABER ALAMIYORDU

  Sosyal Paylaşım sitelerinde Metin Kaçan’ın intihar ettiği haberleri yayıldı. Kaçan’ın öldüğüne dair, sosyal medyada çıkan söylenti, ailesini ve arkadaşlarını tedirgin etti. Ağabeyi, karikatürist Hasan Kaçan’a gün boyunca cep telefonundan ulaşılıp bilgi alınamazken, asistanı Sebile Hanım, “Kendilerinin de Metin Kaçan’a ulaşamadığını, Haber beklediklerini” söyledi. Kaçan ailesinin farklı semtlerde oturduğunu, birbirleri ile ilgili çok bilgileri olamayabileceğini dile getiren Sebile asistan, “Aile, Kadıköy yakasında oturuyor. Hiçbir bilgileri yok. ‘Metin böyle sık sık ortadan kaybolur’ diyorlar ama çıkan Haberler herkesi çok yıpratmış durumda. Biz de bir bilgi ulaşmasını bekliyoruz. Elimizde sadece bu haberlerden dolayı endişeli bir aile var.” dedi. Bu açıklamalardan sonra Hasan Kaçan Twitter'da bir mesaj atarak olayı doğruladı. Hasan Kaçan, "Metin Kaçan ile ilgili bilgiler maalsef doğrudur. Aile olarak. bir umuttur diyerek paylaşmadık. Acımızı paylaşan herkese teşekkür ederiz." dedi.

  “ARA SIRA KAYBOLUR”

  Yazarın yeğeni Uğur Kaçan, intihar haberinden önce amcasının ara sıra böyle ortadan kaybolduğunu söyledi. Özellikle Twitter’da paylaşılan ölüm haberlerini görünce kendisine ulaşmaya çalıştıklarını, ancak aileden kimsenin irtibata geçemediğini ifade etti. “Ağır Roman”ı beyaz perdeye uyarlayan yönetmen Mustafa Altıoklar ve yazar Yekta Kopan ise Metin Kaçan hakkında ortaya atılan iddialar hakkında net bir yorumda bulunamazken, “Kaçan’a ne olduğu” sorusunu herkesin birbirine sorduğunu ama kimsenin, yazarın akıbetiyle ilgili somut bir bilgiye ulaşamadığını belirtti. Kaçan’ın çok yakın arkadaşı şair Küçük İskender, “Benim de kulağıma böyle şeyler geldi. Ama ailesine ulaşıp teyit edemedim” dedi. Twitter’de “Metin Kaçan ile ilgili iddiaların asparagas çıkmasını diliyorum”, “Metin Kaçan Abimizden hala ses seda yok. Vardır bi numarası gene... Diye umit edelim tabii...”, “Metin Kaçan’ın gayb âlemine seyahatnamesinden etik dışı reklam kokusu geliyor” mesajları geçildi.

  YILBAŞINDAN SONRA SEVGİLİSİNDEN AYRILDI MORALİ BOZUKTU

  Kaçan’ın yapımcısı Yelda Kelly, Medyatava internet sitesine yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Sosyal Medya’da yer alan Kaçan’ın intiharı ile ilgili söylentilerin aslı astarı yoktur. Senaryo grubumuz bugün kendisi ile bir toplantı gerçekleştirdi, gün içinde bende konuştum. Ama kendisi yılbaşı sonrasında sevgilisinden ayrıldı, çok üzgün bir durumda şu sıralar. Telefonu kapalı, ulaşamıyoruz, ama kaygılanacak bir durum yok, sanatçılar beklenmedik durumlar karşısında bazen kendilerini geri çekip, inzivaya çekilebilirler...”

  METİN KAÇAN KİMDİR

  Metin Kaçan, 1961 yılında, Kayseri, İncesu’da dünyaya geldi. Ailesi ile beraber, henüz altı aylıkken İstanbul’a taşınan Kaçan, okuldan mezun olmasının ardından, 1988 yılında, çeşitli mizah dergilerine kısa öyküler yazarak yazın dünyasına katıldı. İlk romanı Ağır Roman, 1990 yılında piyasaya çıktı.

  Taksim Tarlabaşı’nda, Kolera Mahallesi’nde geçen roman, şehrin günlük karmaşasında ön plana çıkmayan kenar mahalle karakterlerini ağdalı bir dille ve yerel jargona uygun bir şekilde anlatmasıyla kısa sürede büyük bir ilgiyi üzerinde topladı ve en beğenilen suç ve dram kitaplarından birisi olarak Türk Edebiyatı’nda yerini aldı. 1996 yılında, Mustafa Altıoklar yönetmenliğinde sinemaya uyarlanan Ağır Roman. Okan Bayülgen, Müjde Ar, Mustafa Uğurlu ve Savaş Dinçel gibi başarılı oyuncuları kadrosunda barındırdı ve de Altın Portakal Film Festivali’nde, En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve de En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dallarında ödüle layık görüldü. Ağır Roman, 2003 yılında Fransızca’ya çevrilerek bu ülkede de yayınlandı.

  Metin Kaçan, Ağır Roman’ın ardından, tiner ve uçucu madde kullanan sokak çocuklarının yaşamının anlatıldığı İstedikleri Yere Giderler adlı çizgiroman çalışmasına Kemal Aratan ile beraber imza attı. Fındık Sekiz adlı ikinci romanı, 1997 yılında Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanmasından bir yıl sonra Almanca’ya çevrilerek bu ülkede de yayınlanan Kaçan, 9 yazar 9 öykü başlığıyla yayınlanan öykü antolojisi Yalancı Öyküler’in kadrosunda da yer aldı.

  Metin Kaçan, karikatürist, sinema oyuncusu ve de yapımcı Hasan Kaçan’ın kardeşidir.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir