Petrol
107.03
-5.70%
Euro
17.4137
-0.70%
Dolar
16.9876
0.96%
Altın
968
-1.00%
Borsa
2382
0.00%
Bitcoin
332.538
0.54%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Antalya'nın meşhur böreği 'fıtır', Guinness'e aday

  Antalya'da 'Fıtır Börek' ustası Ali Murat Hizay, serpme börek olarak da bilinen Türk böreğini Amerikalılara tanıtmasının ardından, Guinness Dünya Rekorları Kitabı'na girmeye hazırlanıyor.
  • DHA
  • 16.02.2020 - 23:03
  Antalya'nın meşhur böreği 'fıtır', Guinness'e aday

  Antalya'nın ünlü lezzetlerinden biri olan yöresel 'serpme börek' olarak bilinen 'fıtır'; çok az yağ kullanılması, incecik açılan hamuru, iç malzemesinin bol ve farklı çeşitlerden oluşmasıyla biliniyor.

  Antalya nın meşhur böreği fıtır , Guinness e aday #1

  200 ÇEŞİDİ VAR

  Kıymalı-peynirli, karışık içli, kaşarlı, kuru meyveli, tahinli gibi 200 çeşidi bulunan börek, Antalyalıların özellikle sabah kahvaltılarında tercih ettiği lezzetler arasında gösterilirken, böreğinin müdavimleri arasında kentteki bürokratlar, belediye başkanları, sanatçılar yer alıyor.

  Antalya nın meşhur böreği fıtır , Guinness e aday #2

  HAMURU HAVADA DÖNDÜRÜLÜYOR

  100 gram hamura yalnızca 1 çorba kaşığı yağ kullanılmasının yanı sıra, hamur 3 gün dinlendirilip daha sonra mermer tezgahta elle açılıyor. Havada döndürülerek esnetilip ince bir yaprak gibi açılan hamur, usta ellerde lezzetli böreğe dönüşüyor.

  Antalya nın meşhur böreği fıtır , Guinness e aday #3

  Antalya'da işletme sahibi 27 yıllık börek ustası Ali Murat Hizay, bu lezzetin Antalya dışına taşmasında öncülük edenlerden. Ulusal televizyon kanallarındaki yarışmalarda şov yaparak böreği tanıtan Hizay, her sabah mermer tezgahın başına geçerek böreğini bizzat kendisi açıyor. Havada birkaç tur döndürülen hamur yufka gibi incelirken, altına konulan her türlü yazı rahatlıkla okunabiliyor.

  Antalya nın meşhur böreği fıtır , Guinness e aday #4

  AMERİKALILAR HAYRAN KALDI

  Böreğin lezzetiyle birlikte yapımını da bir görsel şölene çeviren Hizay, geçen ay ABD'de bir restoranlar zincirinden börek yapması için davet aldı. Burada Amerikalı müşterilere böreğin nasıl yapıldığını şovla anlatan Hizay, hem böreğin lezzetiyle hem de görsel şovuyla herkesi kendine hayran bıraktı.

  Antalya nın meşhur böreği fıtır , Guinness e aday #5

  GUINNESS DÜNYA REKORLARI KİTABI'NA ADAY

  Daha büyük hamur açmak için her gün hem börek hem de antrenman yaptığını anlatan Ali Murat Hizay, tavsiyeler üzerine Guinness Dünya Rekorları Kitabı'na aday olmaya hazırlanıyor. Daha büyük hamur açarak Türkiye'yi ve Antalya'yı bu şekilde duyurmayı hedeflediğini kaydeden Hizay, "Hamurun gramajı çok azdır. 100 gram kullanıyoruz. İç malzemesi boldur. Guinness Dünya Rekorları Kitabı'na girmeyi hedefliyorum. Daha büyük hamur açarak Türk mutfağının tanıtımını yaparız." dedi.

  Antalya nın meşhur böreği fıtır , Guinness e aday #6

  Antalya nın meşhur böreği fıtır , Guinness e aday #7

  Antalya nın meşhur böreği fıtır , Guinness e aday #8

  Antalya nın meşhur böreği fıtır , Guinness e aday #9

  Antalya nın meşhur böreği fıtır , Guinness e aday #10


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir