Araştırmalar ortaya koydu; Fransız ressam Claude Monet'in Nilüferler tablosu ruh sağlığına iyi geliyor
AA

Fransız ressam Claude Monet'in "Nilüferler" tablosu, ruh sağlığına iyi geliyor.

Viyana Üniversitesi tarafından yapılan çalışmada, İngiltere'de bulunan Monet'in Nilüferler tablosu, akıllı telefon, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar üzerinden 240 kişilik gruba gösterildi. Çalışmada katılımcılar, gösterilmeden önce ve sonraki ruh hallerine ilişkin anket doldurdu.

Buna göre, söz konusu tabloyu çevrim içi ortamda 2 dakika gibi kısa süre görmenin bile insanların ruh hallerini iyileştirdiği gözlemlendi.

Viyana Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden MacKenzie Trupp, araştırma sonuçlarının bundan sonra evde kalınması anlamına gelmediğini, bunun aslında müzelere gidemeyen insanların dijital ortamda da sanattan yararlanabileceğine işaret ettiğini söyledi.

Sonuçlar dergide yayınlandı

Trupp, ruh halindeki iyileşmenin net şekilde görülmesi için bilgisayarlar gibi büyük ekranların daha fazla işe yarayabileceğini belirtti. Çalışmanın sonuçları, Computers in Human Behavior dergisinde yayınlandı.

Tablonun hikayesi

Fransız ressam Claude Monet 43 yaşında Giverny kasabasına yerleşerek, 7 yıl içinde yeterli maddi imkanlara sahip olunca kiracı olarak girdiği evi satın alıp, önüne hayalindeki bahçesini düzenledi. Monet'in Giverny'de 1914-1917 yılları arasında bahçesinden esinlenerek yaptığı Nympheas en Fleur (Çiçek Açan Nilüferler) isimli eseri, Mayıs 2018'de New York'ta düzenlenen müzayedede 84,6 milyon dolara satıldı.

Monet'nin tabloları, "İzlenimcilik" akımının en ünlü eserleri olarak biliniyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)