Petrol
95.95
1.09%
Euro
18.3233
0.45%
Dolar
17.9555
0.24%
Altın
1.031
0.85%
Borsa
2795
0.00%
Bitcoin
430.961
3.41%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C
  Atatürk'ün gözde sanatçısı Senar hayatını kaybetti

  Atatürk'ün gözde sanatçısı Senar hayatını kaybetti

  Atatürk'ün önünde defalarca özel olarak konser veren Türk müziğinin efsane sesi Müzeyyen Senar, bugün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
  • Haber Merkezi
  • 08.02.2015 - 11:05

  Atatürk ün gözde sanatçısı Senar hayatını kaybetti #1

  Söylediği şarkılarıyla ve besteleriyle müziğe yeni bir soluk, yeni bir ses getiren efsane sanatçılardan olan kadife sesli Müzeyyen Senar, Atatürk'ün en sevdiği sanatçılardan biriydi.

  ATATÜRK'ÜN GÖZDE SANATÇISI MÜZEYYAN SENAR

  Cemiyet hayatında defalarca Atatürk'e özel olarak şarkılar seslendiren Senar, bir gazeteye verdiği röportajında, "Atatürk'ü görünce elim ayağım yerden kesilmişti. Beni dansa kaldırdı ancak heyecandan dans bile edemedim" demişti.

  Müzeyyen Senar - Izmir'in Kavaklari (Ataturk'un Sevdigi Sarkilar)

  Atatürk ün gözde sanatçısı Senar hayatını kaybetti #2

  Müzeyyen Senar - Keklik İZLE

  SENAR HAYATINI KAYBETTİ

  Türkiye, bu sabah acı bir haberle uyandı. Türk Sanat Müziği'nin en efsane seslerinden Atatürk'ün gözde sanatçısı diva ses Müzeyyen Senar bugün hayatını kaybetti.

  Muzeyyen Senar - Bulent Ersoy Duet

  MÜZEYYEN SENAR KİMDİR

  1918 yılında Bursa'nın Keles ilçesinde doğan Müzeyyen Senar, müzik eğitimine, Anadolu Musiki Cemiyeti'nde , kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı.

  Muzeyyen Senar & Tarkan - Benzemez Kimse Sana

  ADINI HERKESE DUYURDU

  Güçlü bir sese sahip olan bu kız çocuğunun ünü yayıldıkça, hafız Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lem'i Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli üstatları da ona dersler verdi, zamanın sevilen şarkılarının yanı sıra, kendi bestelerini de öğretip söylemesine yardımcı oldu. Kemal Niyazi Bey ile İstanbul Radyosu'nda şarkı söylemeye başlayan Senar, Perşembe günleri ilgiyle izlenen bu programla geniş kitlelere adını duyurdu.

  Atatürk ün gözde sanatçısı Senar hayatını kaybetti #3

  ÜNLÜ GAZİNOLARDA SAHNE ALDI

  Senar'ı bu programda dinleyenler arasında, İstanbul'un en önemli müzikhollerinden biri olan 10. Yıl Belvü Gazinosu'nun sahibi İbrahim Dervişzâde de bulunuyordu ve gazinonun 1933 yılının yaz sezonunun yıldızlar programına Müzeyyen Senar'ı da aldı. Senar, sonraki yıllarda İstanbul'un başka ünlü gazinolarında da sahne aldı.

  ATATÜRK'E ÖZEL ŞARKILAR OKUDU

  Müzeyyen Senar'ın yeteneği, Cumhuriyet'in kurucusu ve Türk sanat müziğinin büyük hayranı Mustafa Kemal Atatürk'ün de ilgisini çekti ve sanatçı birçok kez onun huzurunda, özel meclislerinde şarkı okudu.

  ANKARA RADYOSUNDA YER ALDI

  1938 yılında Ankara Radyosu'nun ilk yayınlarına katıldı ve 1941 yılına dek radyo aracılığıyla dinleyicileri ile buluşmayı sürdürdü. Türkiye'nin ünlü gazinolarında yaptığı başarılı sahne programları ve plak çalışmalarıyla Türk musikisine yeni bir soluk getiren Müzeyyen Senar, son sahne konserlerini 1983 yılında İstanbul Bebek Gazinosu'nda verdi. Bu tarihten sonra yalnızca ender anlarda, müzikli özel toplantılarda şarkı söyledi.

  Atatürk ün gözde sanatçısı Senar hayatını kaybetti #4

  DEVLET SANATÇISI SEÇİLDİ

  Müzeyyen Senar 1998 yılında Devlet Sanatçısı seçildi. Senar, 2004 yılında Sezen Aksu tarafından düzenlenilen ve sanatçı dostlarınında katıldığı gecede 73.sanat yılını kutladı.

  2006'DA VÜCUDUNUN SOL TARAFI FELÇ OLDU

  26 Eylül 2006 tarihinde İzmir'deki evinde fenalaşan sanatçının beyin enfarktüsü geçirdiği ve vücudunun sol tarafının felç olduğu açıklandı. Beynindeki kan pıhtılaşması yüzünden felç olan sanatçının hayatî tehlikesinin bulunmadığı da ek olarak belirtildi. 2007'de İstanbul'daki Darüşşafaka'da Rehabilitasyon Merkezinde Nisan ayı başına kadar tedavi gördü.

  Atatürk ün gözde sanatçısı Senar hayatını kaybetti #5

  Bu tedavilerden sonra sol ayağının üzerine basabilmektedir. Bodrum'da kızı Feraye ve oğlu Ömer ile birlikte yaşamaktadır. 24 Şubat 2008'de kızı Feraye annesi Müzeyyen Senar'ın sesini kaybettiği açıkladı. Senar sesini kaybettiğini hâlen bilmemektedir.

  BÜLENT ERSOY TARAFINDAN SERGİ AÇILDI

  Atatürk'ün en sevdiği sanatçılardan birisidir. 30 Ekim 2009'da öğrencisi Bülent Ersoy tarafından anısına Müzeyyen Senar'ın sanat yaşamından fotoğrafların yer aldığı Cumhuriyetin Divası: Müzeyyen Senar sergisi açıldı.

  08 Şubat 2015 tarihinde tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 97 yaşında hayatını kaybetti.

  Atatürk ün gözde sanatçısı Senar hayatını kaybetti #6


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir