Petrol
97.05
0.00%
Euro
18.4168
0.01%
Dolar
17.8307
-0.21%
Altın
1.027
-0.20%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
428.119
2.08%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Bosna'nın Ölüm Kampları belgeselinin galası yapıldı

  Yönetmenliğini Avdo Huseinoviç'in yaptığı film, Bosna Hersek'te 1992-1995 yılları arasında Sırplar tarafından ülkenin dört bir yanına kurulan toplama kamplarında yaşananları anlatıyor.
  • 24.11.2014 - 23:37
  Bosna'nın Ölüm Kampları belgeselinin galası yapıldı

  Bosna nın Ölüm Kampları belgeselinin galası yapıldı #1

  Saraybosna'daki Bosna Kültür Merkezi'nde düzenlenen gala gecesine çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi, toplama kampı kurbanları, savaşta yaşamını yitirenlerin aileleri ile davetli katıldı.

  Filmin yönetmeni Huseinoviç, burada yaptığı konuşmada, "Bosna'nın Ölüm Kampları"nın dokuzuncu belgeseli olduğunu söyledi.

  Bosna nın Ölüm Kampları belgeselinin galası yapıldı #2

  "BOSNA'YI ÖLÜM KAMPINA ÇEVİRDİLER"

  Filmin Bosna Hersek'teki tüm toplama kamplarını içerdiğini belirten Huseinoviç, "Daha önce şehir bazlı filmler çekmiştim, sadece Saraybosna, Vişegrad ya da Priyedor'u işliyordum ama bu belgesel Bosna Hersek genelindeki 30 toplama kampını bir araya getirdi. Bence seyirciler filmi izleyince Bosna Hersek'in tamamının aslında, onbinlerce insanın işkence edildiği ve öldürüldüğü kocaman bir ölüm kampı olduğunu hissedecek" diye konuştu.

  Bosna nın Ölüm Kampları belgeselinin galası yapıldı #3

  Bosna Hersek Toplama Kampı Mağdurları Birliği Başkanı Yasmin Meşkoviç ise bu filmin çekimiyle Bosna Hersek tarihine bir katkıda bulunduklarını ifade etti.

  "İŞKENCELERİ VE ÖLÜMLERİ UNUTAMAYIZ"

  Geçmişin silinemeyeceğini vurgulayan Meşkoviç, "Yaşadıklarımızı, işkenceleri, öldürülen 30 bin insanı unutamayız. Bu film, Bosna Hersek'te yaşananların asla unutulmaması ve tekrarlanmaması gerektiği mesajını veriyor. Belgeselimiz bu yıl sonuna kadar İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça, Farsça ve Türkçe'ye çevrilecek. Bu kapsamda, AA'ya bize verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

  Bosna nın Ölüm Kampları belgeselinin galası yapıldı #4

  Konuşmaların ardından, Meşkoviç ve Bosna Hersek'teki Türk Temsil Heyeti Başkanlığı temsilcileri, yönetmen Huseinoviç'e plaket takdim etti.

  KAMPLARDAN SAĞ KURTULAN 67 KİŞİNİN ÖYKÜSÜ

  Yönetmenliğini Avdo Huseinoviç'in yaptığı "Bosna'nın Ölüm Kampları" belgesel filmi, Bosna'daki savaşta, ülkenin dört bir yanındaki toplama kamplarında yaşananları konu ediniyor. Filmde, farklı toplama kamplarında esir tutulan 67 toplama kampı mağduru, yaşadıklarını anlatıyor.

  Bosna nın Ölüm Kampları belgeselinin galası yapıldı #5


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir