Dolar
7.3423
0.1186%
Euro
8.6885
0.5403%
Altın
1932.9
0.8799%
Borsa
1114.14
-0.0035%
G. Altın
456.219
0.9215%
Bitcoin
83532.9
-1.2265%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C
  Celal ile Ceren'de Hangover esintileri

  Celal ile Ceren'de Hangover esintileri

  Şahan Gökbakar'ın merakla beklenen filmi Celal ile Ceren'de Hangover esintileri dikkat çekti.
  • 21.01.2013 - 16:26
  Celal ile Ceren'de Hangover esintileri

  Celal ile Ceren de Hangover esintileri #1

  Geçtiğimiz cuma günü vizyona giren, Şahan Gökbakar'ın senaryosunu yazıp başrolünü oynadığı, kardeşi Togan Gökbakar'ın yönetmenliğini yaptığı heyecanla beklenen film Celal ile Ceren sinema eleştirmenlerini ve izleyenleri hayal kırıklığına uğrattı. Aslına bakarsanız tek hayal kırıklığına uğrayan sinema eleştirmenleri değil; Gökbakar kardeşler de gişede bekledikleri ilgiyi bulamadı. Recep İvedik 2 filminin açılış rakamı 1 milyon 209 bin 453 iken, Celal ile Ceren ilk 3 günde 601 bin kişi tarafından izlendi.


  Celal ile Ceren'in fragmanı

  Celal ile Ceren de Hangover esintileri #2

  "BİR RECEP İVEDİK DEĞİL"

  Filmin başarısızlığa uğramasının nedeni ise çok açık: "Celal ile Ceren bir Recep İvedik değil, hele hele Hangover hiç değil" 

  Türkiye'de efsane haline gelen, 7'de 70'e herkesin tanıdığı, bildiği Recep İvedik serisi bu kadar çok sevildi ve izlendi çünkü; bizdendi, orijinaldi, farklıydı.. Celal ile Ceren ise dünyada gişe rekorları kıran Hangover (Felekten Bir Gece) filminin Şahan Gökbakar çakması niteliğinde.. Filmin başrol oyuncularından Ezgi Mola dahi, Celal ile Ceren'in Hangover filminden etkilendiğini itiraf ederek "Hangover filmi çok Amerikan, bizimki çok Türk" diyor. 

  TIRAŞLANMIŞ RECEP İVEDİK

  Hangover tarzı esprilerin, cinsellik çağrıştıran, belaltı Türk usulü konuşmalarla harmanlandığı filmde tıraşlanmış, biraz daha medeni bir Recep İvedik karşımıza çıkıyor. Bol tükürüklü, kadına şiddete karşı Celal ile Ceren filminde kulakları tırmalayan bir de cümle var: "Aksaray'da olan Aksaray'da kalır."  Şahan Gökbakar burada da Hangover'ın mottosu "Vegas'ta olan Vegas'ta kalır" cümlesinden etkilenmiş olacak..

  KARAKTERLER VE SAHNELER DE BENZİYOR

  Sadece cümleler değil karakterlerde de Hangover'ı bulmak mümkün. 

  Özellikle filmdeki Celal karakterinin bir arkadaşının düğünün arifesinde yaşadığı alkol sorunu ve bu sorunu ortaya çıkaran karakter "Hangover" filmindeki sahnelerle neredeyse birebir. Celal karakterinin zaafı olan bir içki ile kendi kontrolünü kaybedip sorumsuzca hareket etmesi filmin ana kurgusunu çiziyor. Bu zaafın ortaya çıkmasının sağlayan Celal'in arkadaşının fiziksel özellikleri bile Hangover filmindeki karaktere benziyor.

  Böylelikle film kötü bir taklitten öteye gidemiyor.

  İşte o benzerlik:

  Celal ile Ceren de Hangover esintileri #3

  Görüş Bildir