Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
375.100
-3.59%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C

  Eyyubi Sultanı Süleyman Han'ın mezarı bulundu

  Ilısu Barajı ve HES Projesi kapsamında Hasankeyf'teki tarihi ile kültürel varlıkların taşınması ve yerinde korunması çalışmalarında, Eyyubi Sultanı Süleyman Han'a ait mezar ortaya çıkarıldı.
  • AA
  • 11.01.2019 - 11:58
  • Güncelleme : 11.01.2019 - 11:58
  Eyyubi Sultanı Süleyman Han'ın mezarı bulundu

  Batman Müze Müdürü Şeyhmus Genç, su altında kalacak eserlerin Hasankeyf Kültürel Park alanına taşınması çalışmalarının, titizlikle yürütüldüğünü söyledi.

  ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ'NE YOLLANDI

  Bu kapsamda, 1407 yılında Sultan Süleyman Han tarafından inşa ettirildiği bilinen Süleyman Han Cami minaresinin taşındığını anımsatan Genç, "Süleyman Han Camisi'ndeki kazılar sırasında, Sultan Süleyman Han'a ait olduğu belgelenen mezara denk gelindi. Aynı zamanda, aynı yerde Eyyubi Hanedanlığı üyelerine ait olduğu düşünülen 6 mezar daha tespit edildi. Sultan Süleyman Han mezarı, mezar taşları, sandukası ve çıkarılan iskeletler koruma altına alındıktan sonra Mardin Artuklu Üniversitesi'ne gönderildi." dedi.

  Eyyubi Sultanı Süleyman Han ın mezarı bulundu #1

  MÜZEDE GÖRÜCÜYE ÇIKACAK

  Genç, Mardin Artuklu Üniversitesi'ndeki incelemelerin ardından Süleyman Han Türbe ve sandukasının yeniden Hasankeyf'e getirileceğini ifade ederek, "Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra Hasankeyf Müzesi'nde koruma altına alınacak. Aynı zamanda Sultan Süleyman Han'a ait sandukanın restorasyon çalışmaları da yine Müze Müdürlüğümüz bünyesinde devam etmektedir. Bunların restorasyon çalışması tamamlandıktan sonra Hasankeyf Müzesi'nin teşhire açılan bölümünde sergilenecek." diye konuştu.

  Eyyubi Sultanı Süleyman Han ın mezarı bulundu #2

  Eyyubi Sultanı Süleyman Han ın mezarı bulundu #3

  Eyyubi Sultanı Süleyman Han ın mezarı bulundu #4

  Eyyubi Sultanı Süleyman Han ın mezarı bulundu #5

  Eyyubi Sultanı Süleyman Han ın mezarı bulundu #6

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir