Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
513.864
1.79%
6ºC
İstanbul
Çok bulutlu 6 C

  Fadime Şahin Gani Rüzgar Şavata'yı mahkemeye verdi

  "O filmi durdurun"
  • 18.08.2012 - 10:42
  Fadime Şahin Gani Rüzgar Şavata'yı mahkemeye verdi

  Fadime Şahin Gani Rüzgar Şavata yı mahkemeye verdi #1

  Aczmendi tarikatı lideri Müslüm Gündüz ile basılması ve sahte şeyh Ali Kalkancı 'nın kendisini iğfal ettiği iddiasıyla gündeme gelen Fadime Şahin , hayatını "ti"ye alan 1 milyon dolar bütçeli "(Q)üfür" adlı bir sinema filmi çeken yönetmen Gani Rüzgar Şavata 'yı mahkemeye verdi.

  "ÜZERİMDEN REKLAM YAPTI"

  Söz konusu filmde, adının ve görüntüsünün izinsiz olarak kullanıldığını iddia eden Şahin, "Üzerimden reklam yaparak beni zor durumda bıraktı ve telafisi güç zararlara sürükledi" dedi. Şahin, mahkemeden, dava konusu filmin hukuka aykırı olduğunun tespiti isteyerek, gösterilmesinin durdurulması için tedbir talebinde bulundu.

  28 Şubat sürecinin simgele rinden olan Fadime Şahin, hayatını 'ti'ye alan (Q)üfür isimli filmden davacı oldu. İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'ne avukatı Hülya Tekin aracılığıyla ve "yeni ismiyle" başvuran Şahin, dava konusu filmin kendi hayat hikayesini konu aldığını iddia etti. Kendisinden izin alınmadan çekilen filme, adının ve görüntülerinin de yine izinsiz olarak kullanıldığını öne süren Şahin, bu şekilde kişisel ve anayasal haklarının saldırıya uğradığını savundu.

  FİLMİN ÇEKİLDİĞİNİ BASINDAN ÖĞRENDİ

  Böyle bir filmin çekildiğini basından öğrendiğini iddia eden Şahin, "Bu nedenle telafisi güç zararlara sürüklenmekteyim" dedi. Yönetmen Gani Şavata ile ilgili her türlü şikayet ve tazminat davası hakkını saklı tuttuğunu belirten Şahin, mahkemeden, dava konusu filmin hukuka aykırı olduğunun tespiti isteyerek, gösterilmesinin durdurulması için tedbir talebinde bulundu.

  Mahkemenin vereceği karar, Şavata'nın "(Q)üfür"ünün kaderini belirleyecek. Fadime Şahin 28 Şubat sürecinde Aczmendi tarikatı lideri Müslüm Gündüz ile basılması ve sahte şeyh Ali Kalkancı'yla ilişkisiyle gündeme gelmişti. Bu olayın hemen ardından mahkemeye başvuran Fadime Şahin, adını değiştirmiş ve gözlerden uzak yaşamayı seçmişti. (Vatan)


  Görüş Bildir