Euro
10.3856
0.08%
Dolar
8.8808
0.12%
Altın
496.26
0.39%
Borsa
1.384
0%
Bitcoin
372.687
-1.14%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C
  Fatih'in Bosna'nın fethinde söylediği marş

  Fatih'in Bosna'nın fethinde söylediği marş

  Fatih Sultan Mehmet, 1463'te fethettiği Bosna Hersek'e ordusuyla bu marşı söyleyerek girmiş.
  • 21.10.2012 - 06:25

  Fatih in Bosna nın fethinde söylediği marş #1

  Fetih sonrası İslam'la tanışan ve dünden bugüne dinlerine sımsıkı sarılan Boşnaklar, 1993'teki savaşın acılarını yüreklerinde taşımaya devam ediyor. Ancak son yıllarda Bosna'da özellikle kültürel alanda güzel şeyler de oluyor.

  BOŞNAK, SIRP VE HIRVAT GENÇLERİNDEN FATİH SULTAN MEHMET KOROSU

  Haber7'nin haberine göre; savaş coğrafyasının üç halkı, Boşnak, Sırp ve Hırvat çocuklardan oluşan Fatih Sultan Mehmet Korosu, korkunç savaşın öncesinde yüzyıllardır yaşanan kardeşliği yeniden inşa etmek için ortaya çıktı.

  Bosna Müzik Akademisi'nde okuyan 6 ve 16 yaşarası öğrencilerden oluşan Fatih Sultan Mehmet Korosu, 8 yıldır her hafta sonu gerek Boşnaklara gerekse de ülkeyi ziyarete gelen Türkler'e unutulmaz anlar yaşatıyor.

  FATİH'İN BOSNA'YA GİRERKEN SÖYLEDİĞİ MARŞ

  Bosna Hersek'in Jajce Belediyesi'yle kardeş belediye olan Sultanbeyli Belediyesi ekibinden aralarında Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, meclis üyeleri ve gazetecilerin olduğu kafile de dün akşam bu koronun muhteşem dinletisini izledi.

  Konserde en dikkat çeken eser ise Fatih Sultan Mehmet'in 550 yıl önce, Bosna'yı fethettiği gün askerleriyle şehre girerken söylediği, aslı ilahi olan Ders u Delüm marşı oldu. İlahi, ayrıca Bosna Hersek'in ilk öğrendiği dini ezgi..

  Not: Video TRT Avaz'ın Saraybosna'dan yayınladığı fatih Sultan Mehmet Korosu'ndan alıntıdır.

  Fatih'in Bosna'nın fethinde söylediği marş

  Fatih in Bosna nın fethinde söylediği marş #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir