Petrol
85.46
-1.63%
Euro
19.6179
0.01%
Dolar
18.6318
-0.01%
Altın
1.075
-0.45%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
321.043
-0.14%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  Fethin simgesi Kuşlat Camisi'nde Ramazan

  Bosna Hersek'in doğusundaki bir tepenin zirvesine Osmanlı askerlerince inşa edilen tarihi Kuşlat Camisi, Ramazan ayı boyunca her cuma namazında bölge halkının buluştuğu özel bir yer oldu.
  • AA
  • 29.05.2019 - 22:24
  Fethin simgesi Kuşlat Camisi'nde Ramazan

  Başkent Saraybosna'dan Bosna Hersek-Sırbistan sınırındaki Zvornik şehrine giderken de görülebilen bu mütevazi camide, asırlardır var olan gelenek bugün de sürdürülüyor.

  Drinjaca köyü imamı Nermin Ahmetovic, ramazan aylarında cuma namazlarını Kuşlat Camisi'nde kıldıklarını anlatarak "Bazen sayımız yüzü de geçiyor. Dedelerimizi, geleneklerimizi ve tarihimizi hatırlamak için buraya gelmeye devam edeceğiz." dedi.

  'Fethin simgesi' Kuşlat Camisi'nde ramazanlar başka güzel

  KARTAL YUVASINI ANDIRIYOR

  Sadece orman yolunda yürüyerek ulaşılabilen bu camide kılınan cuma namazlarının ayrı bir maneviyatı olduğunu vurgulayan Ahmetovic, kayalıkların üzerinde bir kartal yuvası gibi duran bu caminin herkesi kendine hayran bıraktığını söyledi.

  Ahmetovic, Evliya Çelebi'nin "Seyahatname" isimli eserinde bu camide söz ettiğini belirterek "Caminin Bosna Hersek'i fetheden Fatih Sultan Mehmet döneminde yapıldığı ve Osmanlılardan önce burada bir kale olduğu ifade ediliyor." diye konuştu.

  Fethin simgesi Kuşlat Camisi nde Ramazan #1

  "BURYI DAHA VAZLA ZİYARET ETMELİYİZ"

  Kuşlat Camisi'nin Bosna Hersek'in en eski camilerden biri olduğunu vurgulayan Ahmetovic, "Burayı daha fazla ziyaret etmeliyiz. Evlenmek isteyen bazı çiftler dini nikahlarını bu camide yapmak istiyor, bu da bizi çok mutlu ediyor. Bu cami insanlarda güzel duygular uyandırıyor." dedi.

  Geleneksel hale gelen cuma namazlarına 5 yaşından beri geldiğini anlatan 71 yaşındaki Mustafa Muminovic de buraya çocukken babası ve dedesiyle geldiğini belirterek "Dedem atla buraya gelir, arkasına beni de alırdı." diye konuştu.

  Fethin simgesi Kuşlat Camisi nde Ramazan #2

  YILLARDIR AYNI ORMAN YOLU KULLANILIYOR

  Muminovic, camiye giden orman yolunun yıllar öncesiyle aynı olduğunu ifade ederek geleneklerin ve tarihin unutulmaması gerektiğini vurguladı.

  Müslüman olmamasına rağmen bu muhteşem camiyi görmek için buraya gelen Djuro Tankosic, Kuşlat Camisi'ni ziyaret etmenin ayrı bir mutluluk olduğunu dile getirdi.

  Fethin simgesi Kuşlat Camisi nde Ramazan #3

  OSMANLI ASKERLERİ İNŞA ETTİ, SIRPLAR YAKTI

  Bosna Hersek'teki en eski camilerden biri olarak kabul edilen ve 1460 ila 1480 yıllarında Osmanlı askerlerince inşa edilen Kuşlat Camisi, Bosna'daki savaşta Sırplar tarafından yakılsa da 2013'te yenilenerek bir kez daha ibadete açıldı.

  Konumu görenlerde hayranlık uyandıran cami, Konjevic Polje ile Zvornik arasındaki bir tepenin zirvesinde bulunuyor. Camiye sadece ormanlık alandaki patikalardan geçerek yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşün ardından ulaşılabiliyor.

  Fethin simgesi Kuşlat Camisi nde Ramazan #4


  Görüş Bildir