Fetih 1453 filmine haciz

Fetih 1453 filmine haciz

Yapımı yılan hikâyesine dönen ve bu perşembe günü vizyona girmesi planlanan 'Fetih 1453' filmine haciz şoku. Kirli Kedi Organizasyon firmasının ortak yapımcısı olduğu 'Recep İvedik' filminden 'kâr payı hakkı' olarak alması gerek 1 milyon 152 bin liralık alacağına karşılık filmin yapımcısı Faruk Aksoy'a açtığı icra davası sonuçlandı.

İHTİYATİ HACİZ KARARI

İstanbul 30. İcra Müdürlüğü, Aksoy Film adına kayıtlı 'Fetih 1453' filminin tüm haklarının haczine karar verdi. Haciz kararını Radikal'e değerlendiren Faruk Aksoy, ''Hukuki bir meseledir, filmin vizyona girmesine engel olmaz'' dedi.
16 Şubat Perşembe günü saat 14.53'te vizyona girmesi beklenen 'Fetih 1453' filmine ihtiyati haciz kararı verildi. 'Recep İvedik' filminin ortak yapımcısı Kirli Kedi Organizasyon şirketi, Recep İvedik filminden kaynaklanan 1 milyon 152 bin lira alacağa karşılık Aksoy Film'e ait 'Fetih 1453' filmine haciz kararı konmasını talep etti. Bunun üzerine talebi değerlendiren İstanbul 30. İcra Müdürlüğü, 8 Şubat 2012'de borçlu Aksoy Film adına kayıtlı bulunan 'Fetih 1453' filminin ilgili tüm haklarının ihtiyaten haczine karar verdi.

FATİH AKSOY'DAN AÇIKLAMA

Haciz kararını değerlendiren Yapımcı Faruk Aksoy, konunun hukuki bir mesele olduğunu belirterek: ''Mahkeme süreci devam etmektedir. Biz haklı olduğumuzu düşünüyoruz. Mahkeme neye karar verirse o olacaktır. Bu karar mahkemenin ihtiyati tedbir kararıdır ve filmin gösterimine mani olacak bir durum söz konusu değildir. Filmimiz 16 Şubat 2012'de saat 14.53'ten itibaren sinema izleyicisiyle buluşacaktır'' dedi.

'Vizyona girmesine engel değil'

Serinin ilk filmi 'Recep İvedik'in ortak yapımcılarından olan Kirli Kedi Organizasyon firmasının avukatları ise yaptığı şunları kaydetti: ''Kirli Kedi, diğer yapımcı Aksoy Film aleyhine, Recep İvedik filminden kaynaklanan 1 milyon 152 bin TL alacağının ödenmemesi üzerine icra takibi başlatmış, başlatılan işbu icra takibine Aksoy Film tarafından itiraz edilmesi üzerine itirazın kaldırılması için dava açılmıştır. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi huzurunda görülmekte olan davada mahkeme tarafından Aksoy Film aleyhine ihtiyati haciz kararı verilmiştir. Mahkeme tarafından verilen karar dogrultusunda Aksoy Film tarafından çekilen Fetih 1453 filmi üzerinde ihtiyati haciz uygulanmıştır.''
Fikir ve Sanayi Hakları Yasası gereği, filme konan haciz işlemi filmin gösterime girmesine engel değil. Sinema Telif Hakları Müdürlüğü'nden bir yetkili, ''Daha öncede birkaç filmde bu durum yaşandı. Alacaklı taraf filmin gişe gelirlerine el koyayabiliyor. Bir de filmin DVD hakları için alacağı bandroller üzerinden işlem yapabilme hakkını eline geçiriyor. Ancak bu filmin gösterime girmesine engel değil'' şeklinde konuştu.

GİŞEDEN 90 MİLYON TL KAZANDI

Üç bölümü vizyona giren ve dördüncüsü için hazırlıklara başlandığı haberleri çıkan 'Recep İvedik' serisi Türkiye sinemasının en fazla kazandıran yapımlarından birisi olarak tarihe geçti. 22 Şubat 2008'de vizyona giren ve davaya söz konusu olan ilk film 4 milyon 300 bin bilet satışıyla rekor kırarken 30 milyon TL'nin üzerinde gişe geliri elde edildi. 13 Şubat 2009'da vizyona giren ikinci filmi ise 4 milyon 433 bin kişi izledi. Film 33.4 milyon TL hasılat elde etti. 12 Şubat 2012'de sinemalarda gösterime başlayan son film ise 3.3 milyon kişi tarafından izlenildi ve 27.8 milyon TL hasılat getirdi. Üç filmin toplam hasılatı 90 milyon TL'yi aşarken bu rakama DVD ve televizyon gelirleri dahil değil. Gişe hasılatının yüzde 42'si sinema salonuna, yüzde 42'si yapımcıya kalırken yüzde 16'sı da vergi olarak kesiliyor.