Fetih 1453 Kosova'yı fethetti

Fetih 1453 Kosova'yı fethetti

Kosova'da Türklerin ulusal bayramı olarak kutlanan "23 Nisan" etkinlikleri, "Fetih 1453" filminin gösterimiyle başladı.

Dün gece Prizren'de ve bu akşam başkent Priştine'de sunulan "Fetih 1453" filmi, Kosovalı izleyiciler tarafından çok beğenildi.

Filmin Kosova galasında bir konuşma yapan Kosova Kamu Yönetimi Türk Bakanı Mahir Yağcılar, dört gün sürecek kutlamalarla ilgili açıklama yaparken, "23 Nisan etkinliklerinin Türklerin sesi, birlik, kararlılık ve varlıklarının kanıtı olacağını'' belirtti.

Büyükelçi Songül Ozan ise Türk tarihinde ayrı yeri olan Kosova'da soydaşlarla ortak bayram "23 Nisan"da birlikte yaşama coşkusunu dile getirerek, Kosovalı Türklerin ulusal bayramlarını kutladı.

Oyuncularla birlikte seyirciyi selamlayan filmin yönetmeni Fatih Aksoy, Kosovalılarla milli bayramlarında birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi, "Bizleri bir arada tutan, en önemli değerlerden biri Fatih Sultan Mehmet Han ve onun ruhudur. Bu ruhu dünyadaki kardeşlerimize taşıma gayreti içindeyiz" diye konuştu.

Bu etkinlikler kapsamında bugün, Prizren'de Gazi Mehmet Paşa Hamamı'nda Agim Rifat'ın " Doğru Yol Tiyatro Kolu" ve Enver Baki'nin "Dört Lüle Mahallesi Çocukları" adlı kitapları tanıtıldı.

"23 Nisan" Haftası öngörülen etkinlikler çerçevesinde bu gece T.C. Kültür Bakanlığı Türk Sanat Müziği Topluluğu Prizren Kültürevi'nde halka açık konseri var.

Yarın Prizren'de gün boyu, Uluslararası Barış Gücü (KFOR) bünyesindeki Türk Temsil Heyeti Başkanlığı'nın "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" kutlamaları düzenlenecek.

Kosova'daki Türkiye Cumhuriyeti kurumlarının özellikle, KFOR bünyesinde görev yapan Türk Birliği'nin katkılarıyla 2000'den bu yana, Kosova çapında katılımın sağlandığı "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" şenliği düzenleniyor.

Kosova'da Anayasa'yla etnik topluluklara tanınan "Ulusal gün kutlaması" hakkını Kosova'daki Türkler "23 Nisan"ı ulusal gün olarak kabul ettikleri için, Kosova'nın bağımsızlık ilanından sonra her yıl geleneksel olarak çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

23 Nisan günü Prizren'de spor salonunda yapılması öngörülen merkez kutlamaya, Kosova'nın en üst düzey yetkililerinin de katılması bekleniyor.