Gözetleme Kulesi'nin ilk gösterimi Toronto'da

Gözetleme Kulesi'nin ilk gösterimi Toronto'da

Bu sene Toronto'ya Türkiye'den giden tek film olan Gözetleme Kulesi, dünyanın dört bir yanından en iyi sinema filmi örneklerine yer verilen "Contemporary World Cinema" bölümünde gösterilecek. Pelin Esmer'in bundan önceki filmi 11'e 10 Kala da 2010 yılında Toronto Film Festivali'nin "Kentten Kente" bölümünde yer almıştı.

Gözetleme Kulesi Toronto Film Festivali'nin ardından Türkiye prömiyerini, 17-23 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek, 19. Adana Altın Koza Film Festivali'nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda yapacak.

Filmde yangın gözetleme kulesine bekçi olarak sığınan Nihat'la, otobüslerde hostes olarak çalışıp, Tosya'da küçük bir otogara sığınan Seher'in suçluluk duygularına karşı kendi kendilerine verdikleri savaşı artık birbirlerinin şahitliği altında yapmak zorunda kalışları konu ediliyor. Başrollerinde Olgun Şimşek ve Nilay Erdönmez'in yer aldığı filmde onlara Menderes Samancılar, Kadir Çermik, Laçin Ceylan, Rıza Akın, Mehmet Bozdoğan ve Mehmet Mola diğer rollerde eşlik ediyorlar.

Çekimleri geçtiğimiz sonbaharda Kastomunu'nun Tosya, Şenpazar ve Cide ilçelerinde gerçekleştirilen Gözetleme Kulesi; T.C. Kültür Bakanlığı, Eurimages, TRT, CNC (Fransa), Medienboard (Almanya) ve Ford'un katkılarıyla gerçekleştirildi.

FESTİVALDE 4 TÜRK

37. Toronto Film Festivali'nde ayrıca Bahman Ghobadi'nin yönettiği, BKM ortak yapımı, Yılmaz Erdoğan, Monica Bellucci ve Beren Saat'in oynadığı Gergedan Mevsimi'nin ve Saadet Işıl Aksoy'un Emile Hirsch ve Penelope Cruz'la beraber rol aldığı İtalyan filmi Twice Born'un dünya prömiyerleri yapılacak.

Bu yıl Cannes Film Festivali'nde özel ödül alan, Aida Begic'in yönettiği Türk ortak yapımı Children of Sarajevo da Toronto Film Festivali'nde gösterimi yapılacak filmler arasında yer alıyor.