Petrol
112.2
-1.41%
Euro
17.3379
-1.23%
Dolar
16.5752
-0.64%
Altın
972.04
-0.42%
Borsa
2402
-3.55%
Bitcoin
338.602
-1.21%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C

  Kilis'te 4 bin yıllık zeytin çekirdekleri bulundu

  Türkiye-Suriye sınırında bulunan ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük höyükleri arasında yer aldığı belirtilen Oylum Höyük'te, 4 bin yıl öncesine ait zeytin çekirdeklerine ulaşıldı.
  • AA
  • 28.11.2018 - 12:03
  Kilis'te 4 bin yıllık zeytin çekirdekleri bulundu

  Kilis'teki tarihi höyükte yürütülen arkeolojik kazılar sonucu elde edilen veriler ışığında, Kilis ve çevresinin zeytin ve zeytinyağı üretimi konusunda önemli bir konuma sahip olduğu belirlendi.

  ZEYTİNİN ANAVATANI

  Gaziantep Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Engin, Kilis'in de içerisinde bulunduğu Doğu Akdeniz Bölgesi'nin, zeytinin anavatanı olarak bilindiğini söyledi.

  Kilis te 4 bin yıllık zeytin çekirdekleri bulundu #1

  TUNÇ ÇAĞINA AİT

  Prof. Dr. Engin, boyutu itibarıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük höyükleri arasında yer alan Oylum Höyük'te yürüttükleri kazı çalışmalarında, Tunç Çağı'na ait tabakalarda binlerce yıl öncesine ait zeytin ve zeytinyağı üretimiyle ilgili önemli bulgular tespit ettiklerini ifade etti.

  "ÇOK ÖNEMLİ BİR TARIM ÜRÜNÜ"

  Atilla Engin, "Ele geçirilen belgelere göre o dönemde zeytinyağı çok pahalı ve değerli bir ticaret malzemesiydi. Öyle ki daha zor elde edilen susam yağının iki katı, şarabın ise on katı kadar daha pahalıydı. Zeytin yağını bu kadar önemli kılan, başta madencilik faaliyetlerinde ateşin ısısını yükseltmede ve aydınlatmada kandil yağı olarak kullanılmasıdır. Oylum Höyük bulguları ışığında, zeytinyağının madencilik faaliyetleri dışında cam üretiminde de ateşin ısı derecesini yükseltmede kullanıldığını düşünüyoruz. Dolayısıyla zeytinyağı bu coğrafyada çok önemli bir tarım ürünü olarak ortaya çıkmış görünmektedir" dedi.

  Kilis te 4 bin yıllık zeytin çekirdekleri bulundu #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir