Euro
10.3342
0.15%
Dolar
8.8474
0.34%
Altın
494.97
-0.25%
Borsa
1.392
0%
Bitcoin
375.808
-3.27%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 18 C
  Mardin Kalesi şehrin geçmişine ışık tutacak

  Mardin Kalesi şehrin geçmişine ışık tutacak

  Mardin Kalesi'nde, 6 yıl önce başlatılan arkeolojik kazı ve restorasyon çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmalarla, toprak altında kalan kültürel miraslar açığa çıkarılacak.
  • AA
  • 08.01.2019 - 09:47
  • Güncelleme : 08.01.2019 - 13:21

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde, talimatından sonra kalenin ören yeri olarak turizme kazandırılması için başlatılan çalışmalar sürüyor.

  KAZILAR SÜRÜYOR

  Bunun için, Mardin Kalesi'ndeki kaya parçalarının, şehirdeki yaşam yerlerine düşme riskine karşı yaklaşık 1 kilometrelik alanda güçlendirme yapıldı. Mardin Müze Müdürlüğü ekiplerinin, alanda başlattığı kazılar devam ediyor.

  Mardin Kalesi şehrin geçmişine ışık tutacak #1

  33 YILDIR ZİYARETE KAPALI

  Yaklaşık 33 yıldır ziyarete kapalı kalede, 1860'tan önceki döneme ait yapıların yanı sıra aralarında sikke, zırh parçaları, gülle, ok uçları, kap, seramik ve pipo gibi bini aşkın taşınabilir kültür varlığı çıkarıldı.

  Mardin Kalesi şehrin geçmişine ışık tutacak #2

  ÇALIŞMALAR 5 YIL SÜRECEK

  Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan, "Önemli olan burada toprak altında kalmış kültürel mirasın açığa çıkarılması. Buradaki çalışma ortalama 5 yıl sürecek. Bu sürede geçmişin kültürel mirasını açığa çıkarıp, en azından sergilenebilecek hale getireceğiz." dedi.

  Mardin Kalesi şehrin geçmişine ışık tutacak #3

  "ROMA DÖNEMİNE KADAR GİDEN BİR TABAKA VAR"

  Erdoğan, "10. yüzyıl sonrasında kale kullanımı görüyoruz. Osmanlı, İlhanlı ve Hamdaniler dönemine kadar giden bir tabakayı tespit ettik. Roma dönemine kadar giden bir tabaka olup olmadığı kazılarda açığa çıkacak." şeklinde konuştu.

  Mardin Kalesi şehrin geçmişine ışık tutacak #4

  ESERLER SERGİLENECEK

  Kalede büyük mekanların bulunduğunu belirten Erdoğan, "Çıkarılan eserleri müzeden ziyade buranın içerisindeki mekanlarda sergilemeyi planlıyoruz. Bu sayede kaleyi gezenler, orada kullanılan malzemeleri yerinde görmüş olacak." diye konuştu.

  Mardin Kalesi şehrin geçmişine ışık tutacak #5

  "MARDİN'İN BELLEĞİNİ BARINDIRIYOR"

  Erdoğan, "Mardin mimarisinin 19. yüzyıl ve sonrasını biliyoruz. Mardin Kalesi'ndeki konut kullanımları, şekilleri, Mardin'in 800-900 yıllık mimari geçmişinin belleğini üzerinde taşıyor. Çalışmalar bitince o görünür olacak." ifadelerini kullandı.

  Mardin Kalesi şehrin geçmişine ışık tutacak #6

  KARTAL YUVASI

  Kente hakim tepeye kurulan ve muhteşem taş yapıları taçlandıran kalenin, 975 yılında Hamdaniler tarafından inşa edildiği tahmin ediliyor.

  Denizden bin 200 metre yükseklikte kurulan kalenin, uzunluğu 1 kilometreye ulaşıyor.

  Çeşitli zamanlarda Mardin'e uğrayan gezginlerin verdikleri bilgilerden, yapıda ambar, sarnıç, hamam ve cami gibi çok sayıda bölüm olduğu tahmin ediliyor.

  Bugün sadece temelleri görülebilen kale, çok korunaklı olduğu için "Kartal Yuvası" olarak da adlandırılıyor.

  Mardin Kalesi şehrin geçmişine ışık tutacak #7  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir