Mehmet Çebi'den Akmerkez'de hilye-i şerif sergisi

Mehmet Çebi'den Akmerkez'de hilye-i şerif sergisi

400 sanatçıya ait 1000 civarında hilyeden oluşan koleksiyonu bulunan Mehmet Çebi, hiç sergilenmemiş birbirinden eşsiz hilye-i şerif ve ferman örneklerini sanatseverlerle buluşturacak.

İslam tarihi ve sanatının eşsiz bütünleşmesini gözler önüne seren ve yarın Sanat Akmerkez'de açılacak ''Hüsn-ü Hat Sergisi''nde, çok sayıda hilye-i şerif ve günümüze kadar intikal etmiş birbirinden değerli fermanlar yer alacak.

Koleksiyoner Mehmet Çebi, sergide, 120 adet eserden oluşan bir hilye-i şerif ve ferman koleksiyonunun yer alacağını belirtti.

'AKMERKEZ'DEKİ ESERLER, İLK DEFA SERGİLENECEK'

İstanbul'da daha önce de benzer konsepte 4 değişik yerde ve Vatikan'da sergi açtıklarını ifade eden Çebi, şunları söyledi:

''Akmerkez'de sergilenecek olan eserler, ilk defa sergilenecek. Prensip olarak her sergide farklı eserlere yer vermeyi uygun görüyoruz. Bu sergideki eserler 25 yıl gibi bir zaman diliminde toplanmış eserdir. Bizim koleksiyonumuz ağırlıklı olarak hilye-i şeriflerden oluşan bir koleksiyondur. 400 sanatçıya ait 1000 civarında hilyeden oluşan bir koleksiyondur. Bildiğiniz gibi hilye-i şerif, hat sanatımızda Peygamber Efendimizin yaratılış güzelliklerini ve ruhi portresini tasvir ve tarif eden belli bir form üzere hüsn-ü hat ile yazılmış ve tezhip edilmiş levhalar hakkında kullandığımız bir tabirdir. İlk defa 17. yüzyılda büyük hattat Hafız Osman Efendi tarafından bir form haline getirilerek yazılmıştır.''

Bu serginin kaynağı olan eserlerin sanat tarihi açısından kritik gelişmelere işaret ettiğini dile getiren Çebi, şunları kaydetti:

''Sergide yer alan hilyelerin birçoğu, alışılmış tertiplerden farklılıklar gösterir. Kişisel bir gayretle, cesur bir atılımla, hattatların özgür sanat eğilimlerinin kışkırtılmasıyla ve onlara imkan tanınmasıyla, yine geleneksel sanatlar ölçüleri içinde, fakat bugüne kadar denenmemiş yeni formlar ve yeni tasarım orijinal hilyeler ortaya konmuştur. Bu sergi ile öncelikle Türk-İslam sanatlarının mazide kalmış sanatlar olmadığını, bugün de büyük başarılarla icra edilen bu sanatlarımızla insanlar arasındaki irtibatı yeniden tesis etmeyi amaçlıyoruz. Yine bu sergi ile Allah ve Resulullah sevgisinin bir ibadet aşkıyla sanat haline dönüşmesi demek olan, hat sanatımızın en güzel eserlerini Türk –İslam medeniyetimizin müşahhas örnekleri olarak bütün sanatseverlere göstermek istiyoruz.''

SERGİ AÇILIŞINA ARINÇ DA KATILACAK

Çebi, daha önce yaptıkları sergiler gibi bu etkinliğinde büyük bir ilgi ile karşılanacağını kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın katılımıyla yarın açılışı yapılacak olan ''Hüsn-ü Hat Sergisi'', 25 Mart'a kadar gezilebilecek.