Euro
15.4280
-0.99%
Dolar
13.5192
-0.46%
Altın
789.6610
-0.71%
Borsa
2,072.93
0.11%
Bitcoin
583.323
-0.73%
3ºC
İstanbul
Açık 3 C

  Moskova'da Türk sineması rüzgarı

  Sinema sektörünün önemli festivallerinden kabul edilen Moskova Uluslararası Film Festivali 37. kez kapılarını açtı.
  • AA
  • 20.06.2015 - 05:17
  Moskova'da Türk sineması rüzgarı

  Moskova da Türk sineması rüzgarı #1

  Moskova'daki Rossiya tiyatrosunda düzenlenen festivalin açılış töreni kırmızı halı geçişleriyle başladı. Ünlü Rus yönetmen ve Moskova Film Festivali Başkanı Nikita Mihalkov, misafirlerini geleneksel olarak kapıda karşıladı.

  Kırmızı halıda, Fransız yapımcı Jean-Jacques Annaud başkanlığındaki jüri üyeleri, oyuncular, sanat ve siyaset dünyasından önde gelen kişiler yürüdü.

  Festivale, Rusya, İspanya, Fransa, İran, Bulgaristan ve Sırbistan başta olmak üzere birçok ülkeden film katıldı.

  Moskova Film Festivali'nde bu sene Türkiye'den film yarışmayacak ancak programa "Türkiye sineması seçkisi" dahil edildi. Bu kapsamda 10 Türk filmi beyaz perdeye yansıtılacak.

  Festival 26 Haziran'a kadar devam edecek.

  FESTİVALDE GÖSTERİLECEK TÜRK FİLMLERİ

  Moskova Film Festivali, bu yıl ilk kez 'Cinema of Turkey-Yesterday and Today' adı altında özel bir Türkiye bölümüne ev sahipliği yapıyor. Türkiye'den 'Gelin', 'Muhsin Bey', 'Uzak', 'Sivas', 'Kelebeğin Rüyası', 'Ben O Değilim', 'Annemin Şarkısı' gibi filmler Moskovalı izleyicilerle buluşacak.

  Yapımcı Elif Dağdeviren’in kurduğu ve direktörlüğünü yaptığı Cinema of Turkey platformu tarafından seçilen 10 Türk filmi, bugün başlayan 37. Moskova Film Festivali kapsamında Rus sinemaseverlerle buluşuyor. Türkiye sinemasını temsilen belirlenen filmlerden ilki, usta yönetmen Ömer Lütfi Akad imzasını taşıyan Gelin-Düğün-Diyet üçlemesinin ilk filmi “Gelin”.

  Yavuz Turgul’un yazıp yönettiği “Muhsin Bey”, Uğur Yücel’in senaryosunu yazıp yönettiği “Soğuk”, Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliğini yaptığı “Uzak”, 2010 tarihli Tolga Karaçelik filmi “Gişe Memuru”, Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği “Kelebeğin Rüyası”, Kaan Müjdeci’nin yönettiği “Sivas”, Erol Mintaş’a geçen yıl Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi İlk Film ödülü kazandıran “Annemin Şarkısı”, Tayfun Pirselimoğlu imzalı “Ben O Değilim” ve ünlü yönetmen Derviş Zaim’in yönettiği “Balık” da festivalde gösterilecek filmler arasında.

  Elif Dağdeviren, Türkiye sineması açısından bir ilk olan organizasyonla ilgili şunları söyledi:

  “Türk sinemasının dünyayla buluşmasına verdiğimiz önem, bizi Moskova Film Festivali gibi saygın ve köklü bir festivalin içinde özel bir bölümü gerçekleştirme onuruna kavuşturdu.”


  Görüş Bildir