Sağlıklı yaşamın sırrı: İlk İnsan Diyeti

Sağlıklı yaşamın sırrı: İlk İnsan Diyeti

NTV Yayınları'ndan çıkan ' İlk İnsan Diyeti ', yepyeni bir teknik öneriyor... “İnsan evrimini anlamak daha sağlıklı ve mutlu olmak için bir önemli yol sunuyor.” Bu sözler Arthur de Vany 'e ait; İlk İnsan Diyeti isimli kitabın yazarına... De Vany'nin amacı, 40 bin yıl önceki hayatı temel alıp kilo, diyet ve sağlık konusunda rehberlik etmek.

ATALARIMIZ GİBİ BESLENİN

Vany'nin iddiasına göre atalarımız gibi beslenirsek daha sağlıklı ve ideal bir vücuda sahip olabiliriz; çünkü o zamandan bu yana bedenlerimizde fazla değişiklik olmadı.

PEKİ 40 BİN YIL ÖNCE NASIL YAŞIYORDUK

Atalarımız uzun boylu, kaslı ve incecikti. Yiyecekleri genellikle kıttı. Egzersizleri, ağır çalışmanın yanı sıra ‘ya kaç ya dövüş' acil durumlarından oluşuyordu. Sağlıklıydılar ama yaşamları bizden kısaydı. Çünkü hastalık, bebek ölümü, yırtıcı hayvanlar ve kazalar çok daha fazlaydı.

Vany'nin kitap boyunca savunduğu tekniğin özeti şöyle:

-Yiyeceklerin tadını çıkarın ve kalori saymaya ya da sınırlamaya kalkmayın

-Aşırı aç kalmayın ama zaman zaman, kısa süreler için yemeye ara verin.

-Daha fazla değil daha az spor yapın, ama sporun yoğunluğunu arttırın ve oyuna çevirin.

İktisat doktorası sahibi Vany, California Üniversitesi Matematiksel Davranış bilimleri Enstitüsü'nde çalışan bir akademisyen. Ancak küçük oğlunda 1. Tip şeker çıkınca ilgi alanı da hayatı da değişmiş. Doktorlarla tedavi konusunda tartışacak kadar okuduktan sonra kafayı beslenme konusuna takmış. Eşi ve çocuğuyla ilgili hastalığın kaynaklarını derinlemesine inceleyince ilginç bir sonuca ulaşmış. Çünkü onların beslenme tarzı hastalıktan korunmaya çalışan ailesinin beslenme tarzına çarpıcı ölçüde benziyordu. Vany, bu noktadan sonra evrim ve ilk insanların beslenme alışkanlıklarına eğilmiş. Ve araştırmalar sonunda kitaba dönüşmüş.