Petrol
83.24
-0.56%
Euro
19.2736
0.08%
Dolar
18.6248
-0.01%
Altın
1.042
-0.02%
Borsa
4923
0.00%
Bitcoin
307.315
-2.15%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C
  Şairlerin kendi sesinden şiirleri

  Şairlerin kendi sesinden şiirleri

  Nazım Hikmet, Can Yücel, Necip Fazıl, İsmet Özel, Cemal Süreya.. Sahibinin sesinden şiirler..
  • 19.05.2012 - 15:35

  Şairlerin kendi sesinden şiirleri #1

  ENSONHABER.com / ÖZEL   Şairler kendi şiirlerini ezberleyemez ezberlese dahi kahır ekseriyeti kötü okurlar diye genel geçer bir anlayış vardır. Aslında bu yaygın anlayış genel çerçevede doğrudur. İlk olarak Nazım’ın kendi sesinden şiirini dinlediğimiz zaman nasıl da sukut-u hayale uğramıştık. O büyük dizeler bir anda kulağımızı tırmalayan kelimeler haline dönüşmüştü.

  Şilili dünyaca ünlü şair Neruda ile Eliot arasında hem şiir okumaları hem de şairlerin birbirinden etkilenmeleri ile ilgili şöyle bir hikaye geçer; Neruda’nın en iyi okuyucularından biri olarak gördüğü Eliot, bir gün Şilili şaire kendi şiirlerini okumak ister. “Okumayın” der Neruda ve kovar Eliot’ı yanından.

  NERUDA: OKURUMU YİTİRMEK İSTEMİYORUM

  İskoçyalı şair Frazer da bunun üzerine, Neruda’ya kızar ve “Neden böyle yapıyorsun?” diye sorar. Neruda’nın yanıtı ilginçtir: “Okurumu yitirmek istemiyorum. Resim yapabilir, denemeler yazabilir ama şiir yazmasın. Ben okurumu elimde tutmak, kendim için alıkoymak istiyorum” ve şöyle bitirir lafını, “Zira böyle giderse şairler bundan sonra yalnızca öteki şairler için eser yayımlayacak. Her biri kendi şiir dergiciğini çıkarıp ötekilerin cebine koyacak. Böylesi hiç zahmete değmez.”

  SAHİBİNİN SESİNDEN ŞİİRLER

  ENSONHABER.com olarak sizler için şairlerin kendi seslerinden şiirlerini derledik.. O kelimeler sahibinin sesinde bakın nasıl duruyor, kararı siz verin.

  AHMED ARİF: HASRETİNDEN PRANGALAR ESKİTTİM

  İSMET ÖZEL: MÜNACAT

  NAZIM HİKMET: KUVAYİ MİLLİYE DESTANI

  CEMAL SÜREYA: SAN

  NECİP FAZIL KISAKÜREK: ZİNDANDAN MEHMET'E MEKTUP

  EDİP CANSEVER: GÖKANLAM

  CAN YÜCEL: BEN HAYATTA EN ÇOK BABAMI SEVDİM


  Görüş Bildir