Euro
9.9855
0.13%
Dolar
8.473
0.55%
Altın
483.28
-0.57%
Borsa
1.425
0.09%
Bitcoin
403.461
0.60%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 25 C
  Şairlerin ustası: Fuzuli

  Şairlerin ustası: Fuzuli

  Fuzuli, 16'ncı yüzyıl divan şairi Fuzuli, edebiyat tarihçileri tarafından divan şiirinin edasını dönüştüren şair olarak nitelendiriliyor.
  • Haber Merkezi
  • 10.01.2019 - 14:42

  Türkçe sevgisi ve bilinciyle şiir dünyasını yoğuran Fuzuli, nesilden nesile aktarılan ve beşeri aşktan ilahi aşka uzanan tasavvuf yolculuğunun en önemli hikayesi olan Leyla ile Mecnun'un, yüzyıllar boyunca Türkçe okunmasını sağladı.

  FARKLI DİLLERDE DİVANLAR YAZDI

  Yalın ve berrak bir Türkçe ile yazdığı şiirler ve eserleri, günümüzde de Türkçe konuşulan coğrafyalarda ezberlenip okunmaya devam eden şair, Türkçe'nin yanı sıra Farsça ve Arapça'da da divanlar kaleme aldı.

  Şairlerin ustası: Fuzuli #1

  VERDİĞİ ESERLERLE ÖNE ÇIKTI

  Gerçek adı Mehmed bin Süleyman olan ve 1480 dolaylarında Bağdat yakınlarında bulunan El-Hille'de dünyaya geldiği rivayet edilen Fuzuli, sadece şiiriyle değil felsefe, tıp, sosyoloji ve astronomi alanında verdiği eserlerle de dikkati çekti.

  Irak'a yerleşmiş Oğuz Türklerinin Bayat boyundan olan şair, Irak'ta Türklüğün beşiği sayılan Kerkük bölgesi kültür ortamının yetiştirdiği bir değer oldu.

  Şah İsmail'e yazdığı "Beng ü Bade" mesnevisinden 1508'de Bağdat'ta bulunduğu anlaşılan şair, "Fuzuli" adını, kendi şiirlerinin diğer şairlerin şiirleriyle karıştırılmaması için aldı ve böyle bir mahlası kimsenin beğenmeyeceğini düşündüğü için kullanmaya başladı.

  Şairlerin ustası: Fuzuli #2

  BAĞDAT'TA BOYUN BOYUNDA BİR OĞUZ TÜRKÜ

  Bu durumu ise Farsça Divan'ının girişinde, "İşe yaramayan, gereksiz gibi anlamlara gelen 'fuzuli' sözcüğünün başka bir anlamı da 'erdem'dir." sözüyle açıkladı.

  Kanuni Sultan Süleyman, 1534'te Bağdat'ı fethedince yazdığı ve Sultan'a sunduğu kasidede Fuzuli'nin o yıllar arasını Bağdat ve çevresinde geçirdiğini gösterirken, "Leyla ile Mecnun", "Beng ü Bade", "Hadikatü's-süeda", "Rind ve Zahid", "Sıhhat ve Maraz" ve "Muamma Risalesi", Fuzuli'nin başlıca eserlerinin bir kısmını oluşturdu.

  ŞİİRLERİNDE AŞK HASRET TEMALARINA YER VERDİ

  Aşk ve ıstırap şairi Fuzuli, şiirlerinde lirizmin esasını, aşkın elemlerini ve yalnızlığın acılarını dile getirdi.

  Şairlerin ustası: Fuzuli #3

  AHMET HAMDİ'YE GÖRE FUZULİ ŞİİRİ

  Ahmet Hamdi Tanpınar'a göre, şiiri sadece kalbe ait bir macera sayan şair, "Menim tek hiç kim zar u perişan olmasın ya Rab/Esir-i derd-i aşk ü dağ-i hicran olmasın ya Rab" dizeleri, ıstırabı şair için yaşanacak tek iklim gibi görmesini doğrulayan bir unsur oldu.

  Şairlerin ustası: Fuzuli #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir