Petrol
109.79
-2.37%
Euro
17.5306
0.82%
Dolar
16.6981
0.36%
Altın
970.95
-0.21%
Borsa
2405
0.14%
Bitcoin
322.680
-4.04%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Saraybosna'nın ilk illüzyon müzesi ilgi odağı

  Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da ilk kez açılan illüzyon müzesi, sıra dışı içerikleriyle kısa sürede ziyaretçilerin ilgi odağı haline geldi.
  • AA
  • 24.02.2020 - 07:18
  Saraybosna'nın ilk illüzyon müzesi ilgi odağı

  Saraybosna'da 12 Şubat'ta açılan ve her yaştan yoğun ilgi gören müze, göz yanılsaması sonucu ortaya çıkan illüzyonu temel alarak oluşturulan bölümleriyle, ziyaretçilerine farklı bir dünyanın kapılarını aralıyor.

  Saraybosna nın ilk illüzyon müzesi ilgi odağı #1

  TEPETAKLAK ODA, SONSUZLUK DİSKOSU

  Hırvatistan'da 2015'te açılan illüzyon müzesinin ardından bölgedeki ikinci benzer içerikli müze olan Saraybosna İllüzyon Müzesi, üç katlı bir bina içinde oluşturulan tepetaklak oda, UV odası, sonsuzluk diskosu ve çarpık oda gibi bölümleriyle ilginç bir deneyim yaşatıyor.

  Saraybosna nın ilk illüzyon müzesi ilgi odağı #2

  ASIRLIK ÖRNEKLERDEN TEKNOLOJİK ÖĞELERE

  Müzenin hakla ilişkiler sorumlusu Rebeka Abdagic, illüzyon müzelerinin dünya genelinde oldukça tanındığını belirterek, Balkanlar'ın önemli bir turizm merkezi olan Saraybosna'nın da böyle bir müzeye ihtiyaç duyduğunu düşündüklerini söyledi.

  Ziyaretçilere, asırlar önce yapılan illüzyon öğelerinden günümüz teknolojisiyle geliştirilen üç boyutlu yanılsamalara kadar geniş bir yelpaze sunduklarını aktaran Abdagic, tepetaklak odanın ise Bosna Hersek'in kültürel öğeleri kahve ve kilim gibi nesnelerle de zenginleştirildiğini anlattı.

  Saraybosna nın ilk illüzyon müzesi ilgi odağı #3

  1984 KIŞ OLİMPİYATLARI'NIN MASKOTU DA MÜZEDE

  Müzede, Saraybosna'da 1984'te yapılan Kış Olimpiyatları'nın maskotu olan Vucko'nun da üç boyutlu görselinin bulunduğunu dile getiren Abdagic, "Müzenin bir amacı da aslında Bosna kültürünü tanıtmak. Bosna'daki savaşta kazılan ve kuşatma altındaki sivillere gıda malzemesi ulaştırılmasını sağlayan tünele ithafen müzede sonsuz umut tüneli de bulunuyor." dedi.

  Saraybosna nın ilk illüzyon müzesi ilgi odağı #4

  MUSANOVİC'İN 3 BOYUTLU ESERLERİ DE VAR

  Bosnalı ressam Kerim Musanovic'in üç boyutlu eserlerinin de müzeye önemli katkı sağladığını kaydeden Abdagic, müzedeki bazı illüzyon unsurlarının ise belli aralıklarla değiştirileceğini aktardı.

  Saraybosna nın ilk illüzyon müzesi ilgi odağı #5

  ÇOCUKLAR İÇİN ZİHİN JİMNASTİĞİ

  Abdagic, müzede geometrik şekiller ve çizgilerle oluşturulan illüzyon unsurlarının sergilenmesi için bu yanılsamaların sahibi Japon akademisyen Akiyoshi Kitaoka'dan da izin aldıklarını belirterek, çocuk ziyaretçilere de müzede zeka geliştirme ortamı sunduklarını söyledi.

  Müzenin her gün 10.00-22.00 saatlerinde açık olduğunu dile getiren Abdagic, Saraybosnalıların ve şehre gelen yabancı turistlerin müzeye yoğun ilgi gösterdiklerini sözlerine ekledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir