Petrol
108.04
-0.98%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
480.578
1.12%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Tarihi evler butik otele dönüşüyor

  Taşın dantel gibi işlendiği tarihi yapılarıyla ziyaretçilerine otantik bir atmosfer sunan Şanlıurfa'da, yıllara meydan okuyan tarihi evler butik otellere dönüştürülüyor.
  • AA
  • 30.09.2018 - 13:40
  Tarihi evler butik otele dönüşüyor

  Tarihin başlangıç noktası olarak kabul edilen ve UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınan Göbeklitepe sayesinde ününe ün katan kent, her yıl yüzlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğruyor.

  BUTİK OTELE DÖNÜŞÜYOR

  Özellikle kültür turlarının vazgeçilmez adresleri arasında bulunan ve tarihi evleriyle bilinen Şanlıurfa'da, Büyükşehir Belediyesi, sayıları artan ziyaretçilerin konaklama sıkıntısı çekmeye başlaması üzerine eski evleri butik otele dönüştürmeye karar verdi.

  Balıklıgöl yerleşkesinden başlayarak kent merkezine kadar uzanan yaklaşık 2 kilometrelik yoldaki, eski Urfa diye adlandırılan bölgede "Tarih Yeniden Canlanıyor" projesi kapsamında hummalı bir çalışma yürütülüyor.

  Tarihi evler butik otele dönüşüyor #1

  RESTORASYONDAN SONRA ZİYARETE AÇILACAK

  Taşın adeta dantel gibi işlendiği dar sokaklardaki cumbalı evler, restore edilerek tarihle iç içe olmak isteyen ziyaretçilerin hizmetine sunulacak.

  Tarihin başlangıç noktası olarak kabul edilen Göbeklitepe'ye ev sahipliği yapan kenti gezmeye gelen özellikle yabancı turistlerin, kıvrımlı ve birbirine benzeyen onlarca yapının arasında zaman zaman kaybolduğu tarihi bölgede, ilk etapta 11 ev butik otel olarak hizmet verecek.

  Belediye, turizm hedefleri doğrultusunda kapsamlı çalışmaların yapıldığı bölgede her yıl 11 evi butik otele dönüştürmeyi planlıyor.

  Tarihi evler butik otele dönüşüyor #2

  Tarihi evler butik otele dönüşüyor #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir