Tiyatroculardan baskı ve saldırı protestosu

Tiyatroculardan baskı ve saldırı protestosu

Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi önünde toplanan tiyatro oyuncuları ve dernek üyeleri, "Şehir Tiyatroları halkındır, dokunma", 'Şehir Tiyatroları'na yapılan saldırıları kınıyoruz", "Tiyatroma dokunma" şeklinde yazılı dövizler açtı.

İŞTİSAN Yönetim Kurulu üyesi Tolga Yeter yaptığı açıklamada, 100. yılına yaklaşan ve bu özelliğiyle dünyadaki nadir sanat kurumları arasında yer alan tiyatronun, saldırı altında olduğunu savundu.

"Şehir Tiyatroları'nın bir sanat kurumu olduğunu anlamak istemeyen bir zihniyetin sayısı az da olsa saldırganlık potansiyeli yüksek temsilcileri, provokasyonları tetikleyecek nokta atışlarına hız verdi" diyen Yeter, tiyatro sanatçılarının İstanbulluların parasını çarçur etmekle suçlandıklarını kaydetti.

"BİZ İŞÇİYSEK BURASI BİZİM FABRİKAMIZ"

Oyuncular Sendikası Genel Başkanı Mehmet Ali Alabora da, sendikanın oyuncuların emeklerine sahip çıkması için kurulduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Biz emeğimizi yalnızca tiyatrolarda sergileyebiliyoruz, sinemalarda sergileyebiliyoruz. Bizim emeğimizin gerçekleştiği yer burası. Özellikle söz konusu tiyatro olduğu zaman, biz işçiysek bizim fabrikamız burası. Bizim fabrikalarımızın, bizim iş yerlerimizin yani emeğimizi sizlerle paylaştığımız yerlerin azalmasına öncelikle sendika olarak izin vermek istemiyoruz. Bunun içinsendika olarak buradayız."

Çok sayıda tiyatrocunun katıldığı protesto gösterisine, Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği, Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Türkiye Merkezi, Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği üyeleri de destek verdi.

Grup, protesto gösterisini alkışlarla sona erdirdi.