Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
325.037
0.08%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C
  TOBB'dan Erdoğan'a orjinal Dede Korkut hediyesi

  TOBB'dan Erdoğan'a orjinal Dede Korkut hediyesi

  TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yaptıkları ziyarette Dresden ve Vatikan'da bulunan Dede Korkut hikayelerinin orjinal nüshalarının tıpkıbasımı olan kitabı hediye etti.
  • 13.12.2014 - 15:47

  Hisarcıklıoğlu basın mensuplarına ziyarete ilişkin yaptığı açıklamada “Hayırlı olsun ziyaretiyle beraber, Sayın Cumhurbaşkanımızla ekonomik meseleler hakkında istişarelerde bulunduk. Görüşlerimizi aktarabilme fırsatını bulduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın yaklaşımından ev sahipliğinden dolayı kendisine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

  TOBB dan Erdoğan a orjinal Dede Korkut hediyesi #1

  ERDOĞAN'A ORJİNAL DEDE KORKUT HEDİYE EDİLDİ

  Ziyaret esnasında TOBB adına Hisarcıklıoğlu her yıl bir kültür eserinin orjinal nüshalarının tıpkıbasımını yaptıklarını hatırlatarak, bu kapsamda Erdoğan'a Dede Korkut Hikayeleri'nin orjinal nüshalarından oluşan bir eser hediye edildi.

  TOBB dan Erdoğan a orjinal Dede Korkut hediyesi #2

  (Ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir de Dede Korkut hikayelerini anlatan minyatür hediye edildi. TOBB tarafından yaptırılan Dede Korkut kitabı için özel olarak tasarlanmış ve tek nüsha olan özel bir parçadır)

  VATİKAN'DAKİ NÜSHALARDAN TIPKIBASIM

  Türklerin bilinen en eski destanlarından biri olan Dede Korkut hikayeleri 15. ve 16. yüzyılda yazıya geçirildi. Dede Korkut hikayelerinin orjinal nüshalarından 12'si Dresden'de 6'sı ise Vatikan'da bulunuyor. TOBB, Dresden ve Vatikan'daki toplam 18 orjinal nüshayı tıpkıbasım olarak kitaplaştırdı ve Türk kültürüne yeni bir eser daha kazandırdı. Bu eseri de ilk olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye etti.

  TOBB dan Erdoğan a orjinal Dede Korkut hediyesi #3

  TOBB daha önce da Türk kültürüne katkı sunmak amacıyla birçok eserin orjinal nüshalarını kitaplaştırmıştı. TOBB'un 60. yılı anısına Mehmet Akif Ersoy'un Safahat'ını yeniden hazırlamıştı. TOBB ayrıca 81 ildeki tarihi eserlerin bir kampanya dahilinde restore edilmesini sağlamıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir