Euro
9.6001
-0.06%
Dolar
8.0261
0.23%
Altın
454.32
0.01%
Borsa
1.408
0%
Bitcoin
506.705
-1.15%
10ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 10 C

  Bu savaşı Filiz Taçbaş kazandı

  Fida Film'le mahkemelik olan Filiz Taçbaş hukuk savaşını kazandı.
  • 20.08.2013 - 09:40
  Bu savaşı Filiz Taçbaş kazandı

  Bu savaşı Filiz Taçbaş kazandı #1

  Anadolu Kartalları'nın afişinde ismi yazılmadığı için yapım şirketi Fida Film'le mahkemelik olan Filiz Taçbaş hukuk savaşını kazandı. Şirketin 5 bin TL tazminat ödemesi kararı, Yargıtayca onandı. Dava, diğer oyuncular için de emsal teşkil edecek.

  Filiz Taçbaş, filmin tanıtım afişinde ismi yer almayınca avukatı Sera Kadıgil aracılığıyla İstanbul 3'üncü Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi'nde Fida Film aleyhine bin TL'lik maddi, 50 bin TL'lik de manevi tazminat davası açtı.

  Fida Film ise mahkemeye verdiği dilekçede Taçbaş'ın isminin filmin künyesinde ve sinema salonlarının önüne asılan afişlerde yer aldığını savunarak davanın reddedilmesini talep etti. Mahkeme, oyuncuların isimlerinin sıralanması konusunda tercih yapımcıya ait olsa bile bu sıralamayı gerek oyuncuların karakterlerine, gerekse oyuncuların şöhretine uygun olarak, sektörde oturmuş teamüller doğrultusunda yapma sorumluluğunun bulunduğu vurguladı.

  5 BİN TL TAZMİNAT

  Taçbaş'ın ana castta yer almasına rağmen gerek sinemalarda dağıtılan el ilanları ve afişler, gerekse gazete eklerindeki bilgi yazılarında oyuncu olarak adından hiç bahsedilmediğini belirtti. Bu durumun davacının manevi haklarını ihlal eder mahiyette olduğunu kaydederek Taçbaş'a 5 bin TL tazminat ödenmesine hükmetti.

  Kararı inceleyen Yargıtay 11'inci Hukuk Dairesi, hükmün onanmasına karar verdi. Yargıtay'ın onamasıyla kesinleşen hüküm, diğer oyuncular için de emsal oluşturacak.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir