Petrol
94.32
-0.82%
Euro
18.2594
0.03%
Dolar
17.9559
-0.01%
Altın
1.028
0.11%
Borsa
2857
0.00%
Bitcoin
436.198
-2.97%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C
  Devlet Bahçeli'nin tavrını anket belirledi

  Devlet Bahçeli'nin tavrını anket belirledi

  Koalisyon konusunda tüm partilerle uzlaşmaktan uzak duran Bahçeli'nin yaptırdığı ankette MHP'ye destek yüzde 19'lara kadar çıkıyor.
  • 18.07.2015 - 10:05

  Koalisyon hükümeti için Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Ramazan Bayramı sonrasında ikinci tur görüşmelere başlaması beklenirken, kulislerde Devlet Bahçeli'nin koalisyona girmeme konusunda neden bu kadar katı tutum sergilediği merak ediliyor. Bugüne kadar açıklanan anketlerde olası erken seçimde MHP'nin oylarının düşeceğine ilişkin veriler açıklanırken, Bahçeli'nin de 25-27 Haziran tarihlerinde bir anket yaptırdığı ortaya çıktı.

  Devlet Bahçeli nin tavrını anket belirledi #1

  ANKETTE MHP'NİN OYU YÜZDE 19 OLARAK ÇIKTI

  Her fırsatta kamuoyu araştırmalarının halkı yönlendirmek için kullanıldığını belirten Bahçeli, bu nedenle kendi yaptırdığı anket sonuçlarının açıklanmasını istemiyor. Ancak edinilen bilgiye göre Bahçeli'nin, Meclis Başkanlığı seçimi ve koalisyon görüşmelerinde izlediği stratejinin parametrelerinden birini de bu anketler oluşturuyor. MHP'nin yaptırdığı ankette ilginç verilere ulaşıldı. Ankette, olası erken seçimde MHP'nin alacağı oy başta olmak üzere, koalisyon alternatifleri içinde MHP'nin kiminle hükümet kurabileceğine ilişkin sorulara da yanıt arandı. Ankette bugüne kadar açıklanan diğer kamuoyu araştırmalarının tam aksine MHP'nin oyu olası erken seçimde yüzde 19 olarak çıktı.

  SEÇMEN AK PARTİ İLE KOALİSYONA SICAK BAKIYOR

  Ankette, seçmene, "CHP-MHP-HDP koalisyon hükümetine destek verir misiniz?" sorusu da yöneltildi. Söz konusu koalisyona destek oranı yüzde 7'de kaldı. Böylece Bahçeli, CHP'nin Başbakanlık'ı bile teklif ettiği yüzde 60 Blok'a HDP faktörünün yanısıra halkın desteği çok düşük olduğu için yanaşmadı.

  MHP anketinde de seçmen Ak Parti ile koalisyona sıcak bakıyor. Koalisyon alternatifleri içinde en güçlü desteği Ak Parti-MHP koalisyonu alırken, Ak Partili seçmenin ise yüzde 54'ü MHP ile koalisyonu istiyor.

  "MHP TEK BAŞINA İKTİDAR OLABİLİR"

  MHP'li kaynaklar, olası erken seçimde MHP'nin oy kaybedeceği Ak Parti'nin oyunun artacağı algısının bilinçli şekilde yaratılmak istendiğini belirtirken, bunun tersi bir tablonun da yaşanabileceğini kaydettiler. MHP Genel Başkanı Bahçeli bu konuda her fırsatta, ana muhalefet görevini üstlenmek isteyen MHP'nin erken veya zamanında yapılacak bir seçimle tek başına iktidara geleceğini dile getiriyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir