Fazıl Say soruşturmasına Avrupa basınından tepki

Fazıl Say soruşturmasına Avrupa basınından tepki

Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say hakkında Twitter'da İslama hakaret ettiği gerekçesi ile başlatılan soruşturma , Avrupa basınında da geniş yankı buldu. Konuyla ilgili farklı yayın organlarında çıkan yazılarda Türkiye'deki kişisel özgürlüklerin kısıtlandığı ve rejimin kötü yüzünü göstermeye başladığı ifadelerine yer verildi. Say'ın Twitter'daki kişisel sayfasında paylaştığı iletinin sonuçlarının soruşturmaya kadar gitmesinin, Avrupa Birliği yolundaki Türkiye için düşündürücü bir süreç olduğu da vurgulanan bir başka nokta oldu.

"Türk Adaleti ünlü piyanisti soruşturuyor"

Alman Stern gazetesi konuyla ilgili haberi; "Türk Adaleti ünlü piyanisti soruşturuyor " başlığı ile yayınladı. İstanbul Savcılığı'nın Fazıl Say hakkında başlattığı soruşturmaya yer veren bir diğer gazete ise Der Tagesspiegel oldu. Susanne Güsten imzalı "Adalet Fazıl Say'ı soruşturuyor" başlıklı yazıda; davanın Avrupa Birliği'ne girmeye aday olan ülkede özgürlüğün kısıtlandığı inancını pekiştireceğine yer verildi.

"Konuşma özgürlüğü Türkiye'ye uğramamış gibi"

"Deutsch Tuerkische Nachrichten" gazetesi ise Türk otoritelerin sanatçı hakkında açtıkları soruşturma haberini şu ifadelerle gündeme taşıdı; "Rejim kötü yüzünü gösteriyor. Dünyaca ünlü piyanist hakkında soruşturma açıldı." Yazıda ayrıca ; "Türkiye'deki İslamcıların faaliyetlerini hafife almamak gerekiyor. AKP'nin sözleri arasında verdiği serbest konuşma özgürlüğü henüz Türkiye'ye uğramamış gözüküyor. " ifadelerine yer verildi.

"Say insani hakkını kullandı"

"Bu gibi eylemler, Türkiye'nin sadece Avrupa'dan değil, tüm uygar dünyadan dışlanmasına sebebiyet veriyor" diyerek İslamcı hareketin ironi ve mizaha tepkisinin çok sert olduğunu belirten Alman yayın organı; konu ile ilgili yayınlandığı yazıda klasik müzik dünyasının en büyük starlarından biri olan Say'ın kendi ülkesi olan Türkiye'de insani hakkını kullanıyor olmasının onu soruşturmaya kadar götürdüğünü vurguladı.