Kadir İnanır: Mezarlıkta ölülerle konuşuyorum

Kadir İnanır: Mezarlıkta ölülerle konuşuyorum

44 yılda 200 filmde başrol oynayan Kadir İnanır, kanserle mücadelesini kazanıp yeniden hayata döndü. Bugün gazetesinden Şebnem Özcan'a röportaj veren İnanır, samimi açıklamalarda bulundu.

İşte o röportajdan bir kısım:

"KENDİNE İYİ BAKARSAN SAĞLIKLI ÖLÜRSÜN"

Geçmiş olsun, sağlığınız yüzünden bizi çok korkuttunuz. Şimdi nasılsınız?
Hastalığımla ilgili hiçbir şeyim kalmadı. 

Akciğerinizde bir leke var dedikleri an ne düşündünüz?
Her şeye hazırlıklı olmak lazım... Göz göre göre doktor soruyor sana "Kaç yıldır sigara içiyorsun" diye... Adama diyorsun ki "40 yıldır"... "Ne kadar içiyorsun" diyor. "Çok içiyorum" diyorum.. İnanıyorsun ya bir gün öleceğine, o süreci kendin hızlandırıyorsun. Niye hızlandıralım? 69-70 yaşında öleceğin varsayılabilir, ama kendine iyi bakarsan sağlıklı ölürsün. Yataklarda sürünmezsin. Yatalak olmazsın. Yoksa kendine çok iyi baktığın zaman 200 yaşına kadar yaşayacak halin yok. 

Peki, aklınızdan ölüm geçti mi?
Geçer ne olacak yani? Geçmese ne olacak? Nasılsa ölmeyecek miyiz?

"MEZARLIĞA GİDİP ÖLÜLERLE KONUŞUYORUM"

Psikolojinizi iyi hissetmediğiniz zamanlarda ne yapıyorsunuz? Kendinizi nasıl şarj ediyorsunuz, nerelerde huzur buluyorsunuz?
Çok sıkıntıya girdiğim zaman hemen arabaya biniyorum. Mezarlığa gidiyorum. Yavaş yavaş mezar taşlarına bakıyorum. Bir bakıyorum ki yüzlerce tanıdığım insan orada yatıyor. Çok sevdiklerimin başına gidip dualar okuyorum. Arabaya bindiğim zaman bütün umutsuzluğumu, bütün dertlerimi unutuyorum. Herkese tavsiye ederim. 

Ölülerle konuşuyor musunuz?
Evet, onlarla konuşuyorum.

Kurtuluşun tek yolu var, inanç sahibi olmak. Birileri diyor ki "Yaaa kardeşim ben inançlı değilim"...Değilsen değilsin, seninle mi uğraşacağız yani. O da senin özgürlüğün, olma yani. Ben inançlıyım bana saygı duy, ben de sana saygı duyarım "Niye inançsızsın?" demiyorum. Ama sonunda geliyorum, namazını ben kılıyorum yani. Öyle 25- 30 defa yalan konuştuğumuz oldu.

"YALAN DEYİP REZALET Mİ ÇIKARAYIM?"

Nasıl yani?
İmam soruyor. "Bu kişinin yaşarken inançlı bir Müslüman olduğuna inanır mısınız?" diye. Evet diyorum mecburen. Yalan deyip rezalet mi çıkarayım? Bir de benim inancıma göre benim son dakikadaki şehadetimin Allah tarafından onun affına vesile olacağına inanıyorum.