Euro
9.6997
0.18%
Dolar
8.0785
0.1%
Altın
451.18
0.19%
Borsa
1.409
2.24%
Bitcoin
511.169
0.32%
8ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 8 C
  Meltem Cumbul: Oyuncular da işçidir

  Meltem Cumbul: Oyuncular da işçidir

  Oyuncular Sendikası Başkanı Meltem Cumbul, dizi setlerindeki yaşanan ağır çalışma koşullarından bahsetti.
  • 17.12.2015 - 16:14

  Oyuncular Sendikası Başkanı Meltem Cumbul, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından, ‘Prof. Dr. Berin Ergin'e Saygı Günü’ çerçevesinde önceki gün “Sahne ve perde çalışanlarının hukuki sorunları” konulu panelde konuştu.

  Cumbul, set çalışma şartlarının ağırlığı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Dünyada oyuncuların işçi olarak kabul edildiğini belirten Cumbul, Türkiye'de serbest çalışan olarak muamele gördüğünden sorunlarına muhatap bulamadıklarına dikkat çekti.

  Meltem Cumbul: Oyuncular da işçidir #1

  İşte Meltem Cumbul'un açıklamalarından satır başları...

  "BİZ DE İŞÇİYİZ"

  * “Bizler işverenimizin dediği saatte, yerde ve şekilde çalışan insanlar olarak nasıl işçi değil de serbest çalışan olarak görülüyoruz?”

  "ÇOK PARA KAZANIYORUZ DİYE.."

  * “Nasıl olsa çok para kazanıyor, çalışma koşullarının önemi yok” gibi bir algı var. Al Pacino o kadar para kazanıyor, ölmesi mi gerekiyor?”

  6 AYLIK BEBEĞE KAHVE İÇİRİLİYOR

  * “Özellikle 160-170 dakikaya varan dizi süreleri nedeniyle aralıksız 36 saat çalışmak zorunda kalıyoruz. Bununla birlikte, WC bile bulunmayan sağlıksız set ortamları sektörün diğer bir gerçeği. 6 aylık bebeğin saatlerce karda, uykusu gelmesin diye gerekirse biberonun içine kahve konarak sınırları zorlanması sadece bir örnek, bunun gibi yüzlercesi var. Bu yönde yasal düzenlemelere ihtiyacımız var”

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir