Meyra: Hayata bakışım değişti

Meyra: Hayata bakışım değişti

'Hafta Sonu' dergisine konuşan şarkıcı, minik Kemal için "Kul hakkı yemesin isterim. İyi şeyler, iyi düşüncelerden doğar. Hayata karşı hep pozitif baksın isterim" diyor.

Hayırlı olsun, çok kısa süre önce oğlunuz Kemal aranıza katıldı. Onu kucağınıza aldığınız ilk an neler hissettiniz?
Çok teşekkür ediyorum. Duygusal bir an yaşayacağımı tahmin ediyordum ama tahminimin de ötesinde bir şey oldu. Hayatımda yaşadığım en anlamlı, en duygulu, en büyüleyici andı. Tarifini yapmak çok zor. Anlatılmaz, yaşanır! Mutluluktan hemen ağlamaya başladım...

Biraz geçmişe dönelim, dokuz ay öncesine... Planlı bir bebek miydi yoksa sürpriz mi oldu?
Planlamıştık açıkçası ama evdeki hesap çarşıya uymuyor. Birazcık bekletti bizi ama doğru gün bugünmüş diyorum. Allah'tan her zaman her şeyin hayırlısını isterim. Esas olan, hayatın bizim için ne planladığıdır.

Hamilelik döneminde özel bir eğitim aldınız mı? Bebek bakımı, doğumla ilgili...
Eğitim almadım ama hamilelik süreci ve bebekle ilgili bol bol kitaplar okudum. Çok etkileyici ve eğitici belgeseller seyrettim. Ayrıca annemden ve tecrübeli arkadaşlarımdan da çok şey öğrendim diyebilirim.

Hamilelik süreci nasıl geçti? Zorlandığınız dönemler yaşadınız mı?
İlk üç ay zorluk yaşadım. Bulantı, kusma ve yorgunluk oldu. Sonrasında iyi bir hamilelik süreci geçirdim çok şükür.

Hayat boyu sürecek, annelere özgü 'endişe' duygusunun hamilelikte başladığını söyler kimi anneler... Sizi endişelendiren dönemler oldu mu?
Tabii ki oldu. Hamileyken bazen bebeğin hareketsiz olduğunu düşünerek endişe yaşadım ve gece gece hastaneye giderek bebeği kontrol ettirdik. Oysa anormal hiçbir şey yoktu. Etraftan kötü hikayeler duyabiliyorsunuz ve o yüzden de insan tedirgin olabiliyor.

UYKU ARTIK BİR LÜKS

Bebeğin ismine nasıl karar verdiniz?
Eşim yıllar evvel bir gün erkek evlat sahibi olursa adının Kemal olmasını istediğini bana söylemişti. Saygı duymuştum çünkü onun için anlamı büyüktü. Bildiğiniz gibi eşimin babasının adı Kemal ve bence manasıyla çok güzel bir isim.

Bir anne olarak şu kelimelerin sizin için anlamını merak ediyorum?
* Gaz: Bebek ağlaması ve çaresizlik.
* Uyku: Artık bir lüks.
* Mama: Pek hoşlanmadığım zor gün dostu.

Emzirme süreciniz nasıl geçiyor?
İlk günler kolay değildi ama gittikçe daha iyi oluyor. Anne ve bebeğin arasında bir bağ oluşturduğuna inanıyorum. Bebeğimi besleyebilmek beni çok mutlu ediyor.

"Başka bir boyuta atladık"Bebekle birlikte eşinizle iletişiminizde, ilişkinizde değişimler yaşadınız mı?
Genel olarak başka bir boyuta atladığımızı düşünüyorum. Olumlu anlamda değişimler yaşıyoruz diyebilirim. Bebekle birlikte insan kesinlikle daha da olgunlaşıyor.

Annelik sizi nasıl değiştirdi?
Hayata bakış açım, önceliklerim değişti. Kemal'den sonra biraz daha 'Kemale' erdim. Hayat daha çok anlam kazandı.

"Bahtı açık olsun"Sanatçı bir anne, gazeteci bir baba ve ailesi... Kemal için nasıl bir gelecek planı düşünüyorsunuz?
Analar tahtını yaparmış, bahtını değil. Bahtı açık olsun inşallah. Biz her zaman onun iyiliği için elimizden geleni fazlasıyla yapmaya çalışacağız.

Onun kimliğini oluşturmak adına gelecekte nasıl nasihatlar vermek istersiniz?
Herkese karşı saygılı, merhametli, ince düşünceli, sevgi dolu olmasını isterim. Kul hakkı yemesin isterim. İyi şeyler iyi düşüncelerden doğar. Hayata karşı hep pozitif baksın isterim.

Sizin çocukluğunuz nasıl geçti?
Ben genel olarak güzel bir çocukluk geçirdim. Mutlu bir aile ortamım vardı. Anne ve baba açısından şanslı oldum.

Mesleğinize ne kadar ara vermeyi düşünüyorsunuz?
Ara vermeyi düşünmüyorum. Her şey bir dengeye oturacaktır zaman içinde ama şu anda biraz erken. Kemal çok ufak ve onunla bu günlerin tadını doya doya çıkarmak istiyorum.

Anne olma konusunda kararsız kadınlara neler söylemek istersiniz?
Anne olmayı gerçekten istiyorlarsa hiç beklemesinler derim, çünkü dünyanın en güzel şeyi ama hazır hissetmek de çok önemli. Neticede büyük bir sorumluluk. Doğru zamanda olursa eğer, mutluluktan uçarlar!