Euro
15.1425
-0.01%
Dolar
13.3677
-0.07%
Altın
790.7790
0.10%
Borsa
2,014.21
-1.36%
Bitcoin
558.342
-2.18%
8ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 8 C

  Nil Karaibrahimgil Neşet Ertaş için söyleyecek

  Nil Karaibrahimgil: "Onun bir şarkısını, kendi dünyamda yorumlamayı çok isterim."
  • 11.11.2012 - 10:24
  Nil Karaibrahimgil Neşet Ertaş için söyleyecek

  Nil Karaibrahimgil Neşet Ertaş için söyleyecek #1

  Birkaç yıl önce Neşet Ertaş'ı tanımadığını söyleyerek şaşkınlık yaratan Nil, büyük ozanın ölümünün ardından hazırlanan albümde bir türküsünü seslendirmek istiyor

  Nil Karaibrahimgil, şu sıralar He- Man şarkısına çektiği Hollywood filmini andıran klibiyle gündemde. Taraf'tan Sümeyra Tansel, Nil'le müzik yolculuğundan halk müziğiyle ilişkisine, nasıl bir ev kadını olduğundan politik görüşlerine kadar birçok konuyu konuştu..

  İşte o röportaj

  Yeni albümünüzün adı "Çıplak geldim." Sizin için "çıplaklık" nedir?
  Çıplaklık kendini tanımak ve kendine ihanet etmeden yaşamak bence. Dürüst olmak... Eleştiriye de övgüler kadar kucak açmak. Gönül kapısını açık tutmak... Gerçek biri olmak...

  "Ben buraya çıplak geldim, utanmam yok!" Madem ki buraya çıplak gelmiş ve buradan çıplak gidecek olan bir misafirim, o halde istediklerimi yapmaktan ve söylemekten neden geri durayım ki sorusunu sorduruyor bana. İnsanın kendine isyanı, "Hadi canım ben de!" diyen, kendi numaralarını, kaçışlarını yakalayanların şarkısı olsun isterim.

  KISA FİLM TADINDA KLİP

  He-Man şarkısına çektiğiniz klip çok beğenildi. Siz klipteki oyunculuğunuzu nasıl değerlendirdiniz?
  Güzel bir iş yapmış gibi hissettim. Ve ne yapıyorsam da bunu hissedebilmek için yapıyorum. He-Man sürreal bir şarkı. Türkçe pop müzik diye adlandıramayız. Film müziği gibi. İzlanda'dan Thor Saevarsson çekti klibi. Yabancı birinin şarkıyı duyduğunda ve sözleri bildiğinde, ne hayal edeceğini merak ediyordum. O bir "film noir" yapalım dedi. "Kısa bir film çekelim, içinde boksör olsun, mafya olsun, sonu da ironik bitsin" dedi. Bunlar cesaret edeceğim şeyler değildi, o yüzden kabul ettim. (Gülüyor) Mafyayı Birol Ünel'in oynaması benim fikrimdi. Altı yıl aradan sonra, bu klip için Berlin'den geldi. Bence Birol'un varlığı da çok şey kattı klibe. Benim oyunculuğum da fena değilse eğer, ondan aldığım güçtendir.

  Bu kliple çıtayı yükselttiniz, sırada dinleyicilerinizi şaşırtacak ne var?
  Kara kara bunu düşünüyorum zaten. En başta kendimi şaşırtmam lazım. He- Man'i izleyince kendime şaşıyorum, ne hallere girmişim diyorum. Sıradakinde de aynı şeyi hissetmenin peşindeyim. İşin zevkli yanı da bu.

  Bu albümle müzik yolculuğunuzun neresinde görüyorsunuz kendinizi?
  Güzel, rüzgârlı dağlarda, ovalarda hissediyorum. Daha gidilecek yerlerin heyecanı ve sabırsızlığı içindeyim. Şu iki üç yılda bir albüm yapma işi, bana gitgide saçma gelmeye başladı. "Nilinişleri" diye bir stüdyo yapıyorum kendime. Formatlardan sıyrılmak istiyorum. Yeni yol belki böyle bir yol.

  "NEŞET ERTAŞ'I KENDİ DÜNYAMDA YORUMLAMAYI ÇOK İSTERİM"

  "Neşet Ertaş'ı geç tanıdım iyi dinledim" demişsiniz, Neşet Ertaş'la ve halk müziğiyle şimdi nasıl bir ilişkiniz var?
  Amcam modern folk üçlüsündendi. Çocukluğumdan beri türkü dinlerim. Büyük bir miras, bir derya... Mümkün olduğunca köklerimi o derin kaynaklardan beslemeye çalışıyorum. Erkan Oğur'un büyük hayranıyım. Halk müziğindeki çoğu güfte ve beste, zamanın acımasız filtrelerinden geçip, bugüne gelmiş değerli şarkılar. Neşet Ertaş anısına bir albüm yapılacağını duydum, içinde yer almayı, onun bir şarkısını, kendi dünyamda yorumlamayı çok isterim.

  Röportajın devamı için tıklayın


  Görüş Bildir