Petrol
93.7
0.05%
Euro
18.2536
-0.13%
Dolar
17.945
-0.02%
Altın
1.017
0.07%
Borsa
298
0.00%
Bitcoin
425.496
-2.29%
22ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 22 C

  Şevval Sam: Espri yaptım fırça attı dediler

  Şevval Sam, Akaydın’a fırça attığı yönündeki ifadeleri doğru bulmadığını dile getirdi.
  • 12.10.2011 - 11:33
  Şevval Sam: Espri yaptım fırça attı dediler

  Şevval Sam: Espri yaptım fırça attı dediler #1

  Şevval Sam, önceki gün yapılan ulusal jüri toplantısı sonrasında bazı gazete ve internet sitelerinde yer alan, 'Şevval Sam'dan Akaydın'a fırça' ifadelerinin doğru olmadığını, toplantıda gülümseyerek espri yaptığını söyledi.

  Antalya Büyükşehir Belediyesi ve AKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Mustafa Akaydın, 48. Uluslararası Antalya Film Festivalinde yer alan tamamı kadın olan tüm jüri üyeleri onuruna, "7 Mehmet" restoranda akşam yemeği verdi. Yemekte söz alan Akaydın, "Böylesine değerli ve seçkin hanımefendilerden oluşan jüri ile aynı masada olmak beni çok sevindiriyor ve onurlandırıyor. Festivale verdiğiniz destekten ve katılımlarınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ederim." diye konuştu.

  Yemeğe katılan ulusal jüri üyesi Şevval Sam, Akaydın ile uzun uzun sohbet etti. Sam; önceki gün yapılan ulusal jüri toplantısı sonrasında bazı gazete ve internet sitelerinde yer alan, "Şevval Sam'dan Akaydın'a fırça", ifadelerinin doğru olmadığını, toplantıda gülümseyerek espri yaptığını söyledi.

  GÜNÜN İLK GALASI: LÜKS OTEL

  Günün ilk galası ise Lüks Otel filmine yapıldı. Lüks Otel, aynı otelde dört çıkışsızlık öyküsünü birleştiriyor: "Dağ"ı geride bırakıp yeni bir hayatın peşine düşen Mehdi, Taliban'dan kaçan Afgan bir aile, hayallerindeki İstanbul'da hayatlarını diledikleri gibi yaşamayı umut eden genç bir gay çift ve adeta kapana kısılmış, uyuşturucu bağımlısı bir genç kız...

  Film gösteriminin ardından, moderatörlüğünü Ayla Kanbur'un yaptığı söyleşiye yönetmen ve senarist Kenan Korkmaz, oyuncular, Necip Memili, Ali Düşenkalkar, Ceren Altundaşar, Müslüm Köse ve filmin müziklerini yapan Nuri Harun Ateş katıldı. Filmi Adana'da, eskiden "lüks" bir otel olan tarihi bir mekânda çektiklerini belirten yönetmen Kenan Korkmaz, "bu film ötekilerin, en alttakilerin öyküsü. Ancak biz bir öykü değil, sinemayı kullanarak derdimizi anlatmaya çalıştık."diye konuştu.

  GERÇEĞİN PEŞİNDE BİR FİLM; ÖNGÖRÜYA AĞIT

  Festivalin dördüncü gününde Öngörüye Ağıt filminin de galası yapıldı. Yönetmenliğini ve senaryosunu Savaş Baykal'ın yaptığı filmde, çevresindeki gerçekliği sorgulamaya çalışan bir sinema tutkunu; kamerasını gözü gibi kullanarak yaşadığı alanın ahlakı, kuralları ve kuralsızlığını irdelerken toplumsal şizofreninin katmanlarıyla karşılaşır. Gizlediği kamerası ile kendisini kuşatan yakıcı anlatımlara tanıklık eder. Kayıt halindeki kamerası (gözleri) mahallesindeki çocuklarca çalınır: Yetişkin olduğunda öldürmekten çekinmeyen genç kuşağın çocuk halleri adaletin, sosyal kurumların çoğu yerdeki işlevsizliğini gösteren film yıllar öncesinde söylenmiş bir kaç cümleyi haklı çıkarır.

  Film galasının ardından söyleşiye geçildi. Sinema yazarı Ceyda Aşar'ın moderatörlüğünü yaptığı galaya yönetmen Savaş Baykal, yapımcılar Zafer Baykal ve Gülşen Yıldırım, oyuncu Zahit Atam ve Rekin Teksoy katıldı. Söyleşide filmi anlatan yönetmen Savaş Baykal; "Biz filmde kamerayı gözümüz gibi kullandık. Gözümüzün gördüklerini de yansıtmaya çalıştık. Çünkü biz bu hayatın değişmesini istiyoruz. Yaşadığımız koşulların değişmesini istiyoruz. Ve inanıyoruz ki bu koşulları ağıt yaka yaka değiştireceğiz." diye konuştu.

  SİNEMAYA GÖZ KULAK OLUYORUZ

  Uluslararası Engelsiz Film Festivali işbirliğiyle düzenlenen film gösteriminde, görme engelliler için özel olarak hazırlanmış, yönetmenliğini Reha Erdem'in yaptığı ''Kaç Para Kaç''adlı film yer aldı. Melike Demirağ'ın sesli betimlemesiyle hazırlanan film,görme engelliler için sesli betimlemeli, işitme engelliler için detaylı betimlemeli alt yazılı olarak sunuldu. Film gösteriminin ardından Melike Demirağ'a desteklerinden dolayı "Teşekkür" plaketi verildi.

  NTV DÜNYA BELGESELLERİ

  İnadına Film Çekmek

  "NTV Belgeselleri" kapsamında, yönetmenliğini Reis Çelik'in, yaptığı oyunculuğunu, Tuncel Kurtiz'in oynadığı, ''İnadına Film Çekmek'' adlı belgeselin gösterimi de yapıldı. Film 9 yıl önce Kars'ın Çıldırlı köyünde çekildi. Belgeselin tamamı senaryosuz ve doğaçlama olarak hazırlandı. Belgesel gösteriminin ardından Tuncer Kurtiz ve Reis Çelik izleyicilerle yaptı.

   


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir