Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
512.000
0.44%
4ºC
İstanbul
Bulutlu 4 C

  Tarkan'a tepkiler büyüyor

  Tarkan'ın kendisine götürülen Eurovision teklifine "Birinci olursam katılayım" demesi büyük tepkilere neden oldu.
  • 12.08.2012 - 09:51
  Tarkan'a tepkiler büyüyor

  Tarkan a tepkiler büyüyor #1

  Eurovision'u, "Birincisinin önceden belli olduğu bir şov" olduğunu iddia eden ve gelecek yıl katılmayabileceklerini söyleyen TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in, Tarkan'la arasında geçen Eurovision konuşmasını aktardığı ve Tarkan'ın birincilik garantisi istediği şeklinde algılanacak talebi tartışma yarattı.

  Eurovision için TRT'nin Tarkan'a daha önce çeşitli kez teklifte bulunduğu ve Tarkan'ın bu teklifleri kabul etmediği bilinen bir gerçekti. Ancak Tarkan'ın TRT'ye verdiği cevabın içeriği bilinmiyordu. İbrahim Şahin'in TRT'yle ilgili önemli açıklamalar yaptığı basınla iftar yemeğinde, Tarkan'ın Eurovision teklifini neden kabul etmediğiyle ilgili olarak megastarla arasında konuşmayı aktarması ilgi çekti.

  Habertürk'ün haberine göre; Şahin Tarkan'la ilgili konuşmasını şöyle aktardı: "Tarkan çok sevdiğimiz bir dostumuz. Kendisiyle konuştum. 'Eurovision'da birinci olacaksam katılayım, ikinci olacaksam bu benim kariyerimi sarsar. Bunun dışında beste olsun, güfte olsun ne isterseniz o katkıyı yaparım.' dedi."

  Tarkan'ın 'Eurovision'da birinci olacaksam katılayım" şeklinde garanti istediği şeklinde algılanacak konuşmasının doğru ve gerçekçi olup olmadığını müzik dünyasının otortilerine ve sanatçılara sorduk.

  TARKAN'IN ENDİŞESİ BENCE ÇOK NORMAL

  Fuat Güner(Şarkıcı-besteci)

  Birincilik garanti olabilir mi. Bilmem! Bunu kim garantileyebilir ki, puanlama bu kadar kaygan bir zeminde yapılırken. Ben Tarkan'ın birinciliği garantilerseniz katılırım dediğini zannetmiyorum. Birincilik garanti olsa katılırım diye düşünce iletmiş olabilir. Bu düşüncesinde de haklıdır. Birinci olamazsam kariyerim zarar görür demiş olabilir, gayet normal. Evet Tarkan gibi bir starın bu yarışmadan kariyeri zarar görür. Kariyeri iyi gidiyor, niye riske atsın ki. Eurovision yeni bir şarkıcı için fırsat olabilir ama Tarkan için macera, bu maceraya neden atılsın. Tanınmış insanlar bir katkısı olduğunu sanmıyorum. Eurovision bizim zamanımızda vatan millet meselesiydi ama artık öyle değil. Bir şov oldu.

  TEKLİFİ KİBARCA REDDETME TARZI

  Metin Özülkü (Aranjör, besteci)

  Bu Tarkan ve TRT yetkilileri arasında geçen sene yaşanmış bir konuşma olabilir. TRT genel Müdürü İbrahim Şahin de bunu iftar yemeğinde paylaşmış. Yani bu yeni bir gelişme değil. Bir kere TRT'nin katılan sanatçısına birinciliği garanti edebilmesi söz konusu bile olamaz. Zaten bu teknik olarak mümkün değil. Tarkan'ın söylediğine gelince; Tarkan çok şöhretli ve star bir isim. Onu tanıdığım kadarıyla kibarlık yapılmış. Yani karşı tarafın talebini kibarca reddetmek için bir bahane öne sürmüş. Ayrıca bence Tarkan Eurovision 'a katılmamalı. TRT bugüne kadar en iyi Eurovision tercihini geçen sene yaptı ve Can Bonomo'yu gönderdi. Böylece sonuç ne olursa olsun, genç ve yeni bir müzisyeni Türk müzik camiasıyla tanıştırdı. Sertab Erener, yıllar önce gitmeden de Sertap Erener'di. Birinci oldu ama ona bir katkısı olmadı. Ama 10'uncu olsaydı kariyeri kötü etkilenebilirdi.

  KARİYERİNE BİR ZARAR GELMEZDİ

  Bülent Seyhan (Müzik yapımcısı)

  Tarkan katılıp birinci olamasaydı da kariyerine hiç bir zarar vermezdi. Tarkan birincilik garantisi istememiştir, sadece katılmasını kendine bir yararı olmadığını söylemek istemiştir ve doğru yapmıştır. Önceden amatörlerin katıldığı bir yarışmaydı. Şimdilerde profesyoneller de katılmaya başladı. İbrahim Şahin'in birincinin belli olduğu açıklaması da yanlış. İsveç, şarkısıs çok iyi olduğu için birinci oldu. Üstelik İsveç'in Avurpa'da bizimki kadar vatandaşı yok oy verecek.

  BÖYLE BİR ŞEY DEDİYSE ÇOK AYIP

  Naim Dilmener (Müzik eleştirmeni)

  Nasıl yani, TRT'nin sanatçısını birinci yapabilme ihtimali var mıymış? Bu zaten başlı başına büyük bir iddia. Ayrıca Tarkan gibi bir sanatçı eğer "Birinciliği garantiliyorsanız gelirim. İkinci olacaksam kariyerim zedelenir" dediyse ayıp etmiş. Çünkü bu; ben hak etsem de etmesem de, şarkım güzel olsa da olmasa da siz ne yapın edin, her şeyinizi ortaya koyun ve beni birinci yapın demektir. Bu çok saçma bir istek. Ne Tarkan'ın ne de herhangi birinin bir yarışmada bunu isteme hakkı yoktur. Bakın adı üstünde yarışma. Hazırlanırsınız gidersiniz, belli bir konseptte yarışırsınız ya kazanırsınız ya da kaybedersiniz. Yalnız bana kalırsa Tarkan Eurovision 'da birinci olacaksa bile gitmemeli. Çünkü sadece ikincilikle değil, birincilikle de kariyeri zedelenir. Sertap Erener birinci oldu da ne oldu? Kariyeri zedelenmedi mi?

  ŞİKE Mİ TEKLİF ETMİŞ ŞAKA MI

  Ali Deniz Uslu (Müzik eleştirmeni)

  Eurovizyon milli bir dava olmaktan hâlâ kurtulamadı. Zaten bu bir müzik yarışması da değil. O yüzden katılımcıların "müzikal" kariyerlerini etkilemesi de göreceli bir kavram. Ancak müzik pazarındaki ticari duruşlarını değiştirebilir. İkisi farklı şeyler... Söz konusu Tarkan olunca da durum değişmiyor. Şüphesiz iddialı bir isim Tarkan. Birincilik için söylediği söz de şaka mı, şike teklifi mi, ciddi mi, değil mi anlamak zor. Elbette TRT 'nin proje bütçesi ve tanıtım maliyetleri yarışmanın başarısı için önemli etkenler. TRT ancak bunları artırabilir, şansı yapılacak ön çalışmanın zenginliği ile yükseltebilir. Sertab Erener de bu anlamda iyi bir örnek mesela. Tabii yapabilecekleri başka bir şey varsa bize de söylesinler!


  Görüş Bildir