taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
6.0612
6.7743
1285.11
87435.3
250.514

Mavi Vatan 2019 tatbikatı sona erdi

3 denizde eş zamanlı olarak düzenlenen Mavi Vatan 2019 tatbikatı sona erdi. Milli Savunma Bakanlığı'nın duyurusu ile sona eren dev tatbikat, geride gurur dolu görüntüler bıraktı.

AA | 06.03.2019 - 20:43..
Whatsapp ile paylaş
Mavi Vatan 2019 tatbikatı sona erdi

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı ve en büyük donanma tatbikatı olan Mavi Vatan 2019 sona erdi. 103 geminin katılımıyla gerçekleştirilen tatbikat, üç denizde de eş zamanlı olarak yürütüldü.

Mavi Vatan 2019 tatbikatı sona erdi

Çeşitli fazlar ile gerçekleştirilen bu dev organizasyon, yurt içi ve yurt dışında da büyük yankı uyandırdı. Hava ve kara destekli operasyonlarla icra edilen tatbikat tarihe geçti.

Mavi Vatan 2019 tatbikatı sona erdi


TATBİKAT SONA ERDİ

Özellikle farklı senaryo ve coğrafyalarda gerçekleştirilen tatbikatın taktik ayağı, bugün sona erdi. Milli Savunma Bakanlığı tarafından, tatbikatın tamamlandığı görüntüleri ile ilan edildi.

Mavi Vatan 2019 tatbikatı sona erdi

"Mavi Vatan'da Güçlüyüz Anavatan'da güvendeyiz." sloganıyla başlayan tatbikat, yine bu sözlere yakışır bir şekilde sona erdi. Özellikle dosta gurur, düşmana korku salan görüntüler geride gurur dolu izler bıraktı.

Cumhuriyet tarihinin en büyük deniz tatbikatı GALERİ

Mavi Vatan 2019 tatbikatı sona erdi


MAVİ VATAN YUNAN BASININDA

Cumhuriyet tarihinde düzenlenen en büyük deniz tatbikatı olma özelliğini taşıyan ve ana vatanı çevreleyen üç denizde gerçekleştirilen "Mavi Vatan 2019 Tatbikatı", Yunan basınında geniş yer buldu.

Yunan basınında yer alan haberlerde, Türkiye'nin "gövde gösterisi"nde bulunduğuna dikkat çekilirken, tatbikatın, Kıbrıs Rum Kesimi'nin Doğu Akdeniz'de tek taraflı doğalgaz arama faaliyetleri sırasında gerçekleştiği vurgulandı.

Mavi Vatan 2019 tatbikatı sona erdi VİDEO

Ta Nea gazetesi, "Mavi Vatan'ın arka planında sondaj sonuçlarının açıklanması için geri sayım" başlığı altında yayınlanan haberinde, Doğu Akdeniz'de enerji kaynaklarıyla ilgili tartışmalar sürerken Türkiye'nin "güç gösterisi"nde bulunarak, bölgede büyük çapta askeri tatbikat başlattığını ifade etti.

Gazetede, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca icra edilen Mavi Vatan Tatbikatı'nın, Doğu Akdeniz'de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) adına sondaj çalışmaları yapan Amerikan Exxon Mobil şirketinin araştırma sonuçlarının açıklanmasının hemen öncesinde, kritik bir dönemde başlatıldığına dikkat çekildi.

Haberde Türkiye'nin, GKRY'nin enerji programı karşısında, "gelişmelerin önüne geçmeye çalıştığı ve her halükarda enerji oyununda basit bir seyirci olarak kalmayı reddederek belirleyici rolünü sürdürmek istediği" yorumunda bulunuldu.

Mavi Vatan 2019 tatbikatı sona erdi

Real News gazetesi ise sitesinde yer verdiği haberde, Türkiye'nin Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca icra edilen Mavi Vatan Tatbikatı'nın, Doğu Akdeniz'de Amerikan Exxon Mobil'in araştırma sonuçlarını açıklamasından bir gün önce başlatıldığına vurgu yaparken, Türkiye'nin tatbikat için kapattığı alanın, Meis Adası'nın kıta sahanlığını kapsadığı ve GKRY'nin ilan ettiği münhasır ekonomik bölgenin bir bölümünü de içine aldığını ileri sürdü.

Haberde, "Türkiye; Ege, Doğu Akdeniz ve Karadeniz'de bugün başlayan ve 8 Mart'a kadar sürecek deniz tatbikatıyla, güç gösterisinde bulunuyor." ifadesi kullanıldı.

Milli korvet TCG Burgazada'nın top sesleri Kuzey Ege'de yankılandı VİDEO

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir