Petrol
97.3
-0.10%
Euro
18.5681
0.83%
Dolar
17.9629
0.53%
Altın
1.031
0.20%
Borsa
2857
0.96%
Bitcoin
439.727
5.38%
24ºC
İstanbul
Bulutlu 24 C
  AA Genel Müdürü Kemal Öztürk istifa etti

  AA Genel Müdürü Kemal Öztürk istifa etti

  Anadolu Ajansı Genel Müdürü Kemal Öztürk, görevinden istifa etti.
  • 01.12.2014 - 22:26

  AA Genel Müdürü Kemal Öztürk istifa etti #1

  Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu'nca yapılan açıklamada, AA'nın alanında öncü kuruluş haline gelmesinde ve uluslararası bir medya kurumu hüviyeti kazanmasında Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Kemal Öztürk'ün büyük katkısı ve emeği bulunduğu belirtilerek, "Anadolu Ajansı, bundan sonra da kuruluş idealini daha ileriye taşımak; dünyanın en büyük 5 haber ajansı arasına grime hedefine doğru kararlılıkla yürümeye devam edecektir" denildi.

  Yönetim Kurulu'nun yazılı açıklaması şöyle:

  "Anadolu Ajansı, Türkiye'nin en köklü kurumları arasındadır.

  Dünyada ve Türkiye'de yaşanan değişim ve gelişmelere uygun olarak, kendisine kuruluşunun yüzüncü yılında dünyanın en büyük 5 haber ajansından biri olma hedefini belirlemiştir.

  '100. Yıl Vizyonu' adı verilen atılım hamlesi çerçevesinde, Anadolu Ajansı'nın sadece Türkçe olan yayını 8 dile çıkarılmıştır. Günlük haber, fotoğraf ve video üretimi ortalama 3 kat artmıştır.

  3 yıl öncesine kadar yurt dışında hiçbir abonesi olmayan Anadolu Ajansı'nın bugün 45 ülkede abonesi bulunmaktadır.

  Türkiye'nin uluslararası markalarından birisi haline gelen kurumumuzun bugün 86 ülkede temsilcisi bulunmaktadır. Faaliyet gelirleri yüzde 71 oranında artmış, tüm teknolojik altyapısını da çağa uyumlu hale getirmiştir.

  Anadolu Ajansı'nın alanında öncü kuruluş haline gelmesinde ve uluslararası bir medya kurumu hüviyeti kazanmasında Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Kemal Öztürk'ün büyük katkısı ve emeği bulunmaktadır.

  Sayın Öztürk bugün ilkeleri ve çalışma prensipleri açısından görevinden ayrılmak talebinde bulunmuş, yönetim kurulumuz da bunu saygı ile karşılamıştır. Kurumumuza yaptığı katkılardan dolayı Kemal Öztürk'e teşekkür eder, yeni çalışma yaşamında başarılar dileriz.

  Anadolu Ajansı, bundan sonra da kuruluş idealini daha ileriye taşımak; dünyanın en büyük 5 haber ajansı arasına grime hedefine doğru kararlılıkla yürümeye devam edecektir.

  Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

  KEMAL ÖZTÜRK KİMDİR

  Kemal Öztürk, 1969 yılında Ağrı'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Sakarya'da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldu.

  1990 yılında değişik dergilerde makaleler yayınlayarak yazı hayatına girdi. 1995 yılında profesyonel gazetecilik mesleğine başladı. Televizyon haberciliği ve belgesel yönetmenliği yaptı. Yerli ve yabancı televizyon kanallarında çok sayıda belgeseli yayınlandı. Bir süre yurt dışında dil eğitimi aldı, belgesel alanında araştırmalar yaptı.

  2003 yılında TBMM Başkanı İletişim Danışmanı oldu. 2005 yılında TBMM Başkanı Başdanışmanlığına getirildi. Son olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Basın Danışmanlığını yapan Kemal Öztürk, 2011 yılı Şubat ayında bu görevinden ayrıldı. 3 Ağustos 2011 tarihinde Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür olarak atandı.

  Siyasal iletişim, yakın tarih, şehir iletişimi, politik tarih ve iletişim alanlarında çok sayıda makale ve kitapları yayınlandı. Evli ve üç çocuk babasıdır.

  YERİNE EBUBEKİR ŞAHİN VEKALET EDECEK

  AA Yönetim Kurulu dün gerçekleştirdiği toplantıyla, görevden ayrılan AA Genel Müdürü Kemal Öztürk'ün yerine, AA Genel Müdür Yardımcısı Ebubekir Şahin'e vekalet görevi verdi. AA Yönetim Kurulu'nun aldığı karar da "Sayın Kemal Öztürk' ten boşalan Genel Müdürlük makamına, yeni Genel Müdür atanana kadar imzaya yetkili tek kişi Ebubekir Şahin' in vekaleten atanmasına karar vermiştir." denildi.

  AA Genel Müdürü Kemal Öztürk istifa etti #2

  EBUBEKİR ŞAHİN KİMDİR?

  1974 Rize'de doğdu. 1995 yılında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden mezun oldu. 2002 yılında Gazetecilik Anabilim Dalı'nda yüksek lisans yaptı. Birçok kurumda yöneticilik görevlerinde bulunan Şahin 2011 yılından itibaren Anadolu Ajansı'nda görev yapıyor. Şahin evli ve iki çocuk babası.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir