Petrol
76.3
0.20%
Euro
19.6775
-0.05%
Dolar
18.6463
0.04%
Altın
1.073
0.19%
Borsa
4921
1.35%
Bitcoin
324.933
2.33%
14ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 14 C

  Abdulkadir Nişancı'nın kamerasından son görüntüler

  Bayburt'ta uçuruma düşen ve cenazesi üç gün önce bulunan Anadolu Ajansı muhabiri Nişancı'nın, karla mücadele sırasında çektiği görüntülere ulaşıldı.
  • AA
  • 27.05.2019 - 03:07
  • Güncelleme : 27.05.2019 - 03:07
  Abdulkadir Nişancı'nın kamerasından son görüntüler

  Dünyanın en zorlu yollarını tanıtan bir internet sitesince, "dünyanın en tehlikeli yolu" seçilen Trabzon-Bayburt arasındaki dağ yamaçlarından geçen Derebaşı Virajları'nın da bulunduğu bölgede düşen Nişancı'nın kamerası, arama kurtarma çalışmalarının ikinci gününde muhabirin kaydığı noktadan yaklaşık 100 metre aşağıda bulundu.

  Tripoda bağlı kamera, Erzurum AFAD ekibindeki görevlinin halat yardımıyla indiği karlı yamaçtan çıkartılarak, incelenmek üzere Bayburt Jandarma Komutanlığı Olay Yeri İnceleme Tim Komutanlığı'na teslim edildi.

  Abdulkadir Nişancı'nın kamerasından karla mücadele görüntüleri

  Abdulkadir Nişancı nın kamerasından son görüntüler #1

  EN İYİ AÇIDAN ÇEKEBİLMEK İÇİN TIRMANDI

  İncelemenin tamamlanmasının ardından kamera ve diğer aksamları, Anadolu Ajansı yetkililerine teslim edildi.

  Bayburt muhabiri Abdulkadir Nişancı'nın çektiği yaklaşık 3,5 dakikalık görüntüde, iş makinesiyle yapılan karla mücadele çalışmaları yer alıyor.

  Kayıtlara göre Nişancı'nın, operatörün iş makinesinin kepçesiyle aldığı karı yamaçtan aşağıya döktüğü anları en güzel açıdan çekebilmek düşüncesiyle yolun, hem üst yamaç hem de diğer tarafındaki kar birikintisinin üzerinden görüntülediği anlaşılıyor. Nişancı'nın düştüğü sırada ise kameranın kayıtta olmadığı görülüyor.

  Abdulkadir Nişancı nın kamerasından son görüntüler #2

  RUS İŞGALİNDE KÖYLÜLERE YAPTIRILDI

  Derebaşı Virajları, Trabzon ile Bayburt'u en kısa mesafe olan Soğanlı Dağı üzerinden birbirine bağlıyor.

  Trabzon'un Of ilçesinden başlayarak Bayburt'a kadar uzanan D-915 yolunun Karaçam mevkisindeki Derebaşı Virajları bölümünde yer alan 13 keskin virajın, tek seferde dönülmesi mümkün olmuyor.

  Yol, ilk olarak 1914 yılındaki Rus işgali sırasında yöre halkı çalıştırılarak arazideki sarp kayalıklarda, adeta iğne ile kuyu kazarak inşa edildi.

  Abdulkadir Nişancı nın kamerasından son görüntüler #3

  DÜNYANIN EN ZOR YOLU

  Karadeniz sınırında yer alması nedeniyle sis, yağmur, heyelan, kar ve çığ gibi doğa olaylarının yaygın yaşandığı Derebaşı Virajları mevkisi, bu özellikleriyle dünya genelinde "zor yol" olarak anılıyor.

  Tehlikeli yol, kar nedeniyle yılın 6 ayında ulaşıma kapanıyor.

  İlgili kurumlara bağlı ekipler, her yıl iklim koşullarının mücadele yapılabilecek duruma gelmesinin ardından, kar kalınlığının yer yer 5 metreyi bulduğu yolu ulaşıma açmak için çalışma yapıyor.

  Abdulkadir Nişancı nın kamerasından son görüntüler #4

  CENAZESİNE 14 GÜN SONRA ULAŞILDI

  Yol açma çalışmalarını takip ederken 10 Mayıs Cuma günü uçuruma düşen iki kız çocuğu babası 41 yaşındaki Abdulkadir Nişancı'nın cenazesine, bölgenin arazi yapısı ve elverişsiz hava koşulları dolayısıyla olayın 14'üncü günü ulaşıldı.

  Düştüğü yerden yaklaşık 1 kilometre aşağıdaki derede bulunan Nişancı'nın cenazesi, 24 Mayıs Cuma günü Bayburt merkeze bağlı Söğütlü köyünde düzenlenen cenaze töreninin ardından aile kabristanında toprağa verildi.

  ONU ARARKEN 2 ASKERİMİZ DE ŞEHİT OLDU

  Abdulkadir Nişancı'yı arama çalışmalarının 8'inci gününde, Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) Jandarma Arama Kurtarma'da (JAK) görevli Astsubay Kıdemli Üstçavuş Mustafa Gidergelmez ve Uzman Çavuş Eyüp Kapaklıkaya şehit oldu.

  Abdulkadir Nişancı nın kamerasından son görüntüler #5


  Görüş Bildir