Ahmet Turan Alkan: Atatürk'ün söylediği o söz uydurma

Ahmet Turan Alkan: Atatürk'ün söylediği o söz uydurma

Zaman gazetesi yazarı Ahmet Turan Alkan, Başbakan Erdoğan'ın öğretmenlere hitafen söylediği "15 saat çalışıyorlar, iki ay da tatilleri var" sözü sonrası öğretmenlerden gelen yoğun tepkiler üzerine kaleme aldığı yazısında Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği iddia edilen "Vekil maaşlarını tanzim ederken muallim maaşlarını geçmesin" sözünün aslında olmadığını dile getirirken buna inanları da ti'ye aldı.

İşte Ahmet Turan Alkan'ın Zaman gazetesindeki köşe yazısı:

Râviyân-ı ahbar ve nakîlân-ı âsâr rivâyet ederler kim, sene 1339...

Meclis'de vekil maaşları münakaşa ediliyor. Devrin Maliye vekili Gümüşhane meb'usu Hasan Fehmi Bey (Ataç) o tarihlerdeki adı ve ünvânı ile Mustafa Kemâl Paşa'ya soruyor, diyor ki, "Paşam vekil maaşlarını tanzim edeceğiz; ne kadar verelim?"

Paşa düşünüyor ve şöyle cevap veriyor:

-Muallim maaşlarını geçmesin!

SONRADAN UYDURULMUŞ BİR SÖZ

Tarih metodolojisi açısından mühim bir meseleyle karşı karşıyayız; bunca yıldır tarihçi geçinirim, şahsen böyle bir menkıbe duymadım (Câhile ne mutlu!). Velâkin bu muhaverenin, "Keşke öyle olsaydı ne güzel olurdu" meâlinde bir temennînin desteklenmesi maksadıyla sonradan yakıştırılmış olması ihtimâl dahilindedir; hatta büyük ihtimâldir, hatta bana tamamen öyle geliyor.

HER VEKİLE BİR ÖĞRETMEN MAAŞI!

Dua edelim ki öyle olsun; aksi takdirde bilumum milletvekillerinin hâli perişân demektir. Derhal izah ediyorum efendim. Milletvekili maaşlarının 8-10 bin lira civarlarında seyrettiğini, buna mukabil öğretmen maaşlarının ortalama 1,5-2 bin lira dolaylarında tutunduğu nazar-ı itibare alınır ve mevcut öğretmen miktarının yuvarlak hesap 650 bin rakamına ulaştığı hesaba katılırsa, umûmî gidişat ve mali dengeler bakımından Mustafa Kemal Paşa'nın verdiği tarihi talimatın uydurma olmasını temennî etmekten başka çaremiz kalmamış demektir. Hesap basit: her öğretmene vekil maaşı veremeyeceğimize göre, her vekile öğretmen maaşı ödeyeceğiz demektir.

"İNTERNETTE OLAN HER ŞEYE ATLAMAYIN"

Siz siz olun, internette her karşınıza çıkan şeye "Vecettü" diye atlamayınız sevgili okuyucular! İinceden inceye işletiliyor olmanız her zaman ihtimâl dairesindedir!

ÖĞRETMENLER BAŞBAKAN'A ÇOK KIZMIŞLAR

"Öğretmenler isyanlarda" diye başlayacaktım fakat bir yerde, "Muallim maaşlarını geçmesin" vecizesine rastlayınca kopmuş gitmişim. Evet, öğretmenler Başbakan'ın, "15 saat çalışıyorlar, iki ay da tatilleri var" sözüne çok kızmışlar. Öğretmenin biri, rutin meslek gereklerini listelemiş; tam 176 madde. Barut gibiler vallahi. Hayli mektup aldım, hepsi de ittifak etmiş gibi "Maaşım hizmetliden daha az" noktasına değinip, başka memurlarla kıyaslanmalarının haksızlığına kızmadan geçmiyorlar. Bir sendika başkanı, "Kabahati yoktur ama Milli Eğitim Bakanı istifa etsin"e kadar götürüyor işi.