Euro
10.3057
-0.03%
Dolar
8.7621
0%
Altın
494.22
0.68%
Borsa
1.401
0%
Bitcoin
389.428
2.96%
13ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 13 C
  Aylin Aslım'ın twitter kapışması davalık oldu

  Aylin Aslım'ın twitter kapışması davalık oldu

  ABAZANLAR ÖZÜR BEKLİYOR.. Aylin Aslım hakkında komik tweet'ler attılar yine de davalık oldular
  • 14.04.2012 - 12:55

  Aylin Aslım ın twitter kapışması davalık oldu #1

  Hayatı Twitter'dan takip edenlerin son günlerde dikkatini çeken bir tartışma konusu var. Öznesi müzisyen Aylin Aslım ve Cihat Akbel isimli bir genç olan bu mevzu, kısa sürede dönüşerek 'internette nefret söylemi', 'sanal zorbalık' ve 'hakaret' gibi yorumların ortaya çıkmasına neden oldu. Önce, sosyal medyaya mesafeli olanlar veya gündemi kaçıranlar için bir özet geçelim.

  'ABAZAN TROLLERİN EN NEŞELİ SAATLERİ'

  Radikal'den Alpbuğra Bahadır Gültekin'in haberine göre, aslında tüm bu olanların faili rock müziğin ikon isimlerinden Ian Curtis. Bir twitter kullanıcısının Aslım'ın siyasi düşüncelerinin Curtis'inki ile çok farklı olduğunu dile getirmesi üzerine başlayan tartışma, Aslım'ın "Abazan trollerin en neşeli saatleri bu saatler. Adamsınız, adamın dibisiniz. Sizin de işiniz zor be..." yazmasıyla daha da büyüdü. 'Abazan' lafına alınan Cihat Akbel isimli genç ve arkadaşları ertesi akşam bir trend başlattı ve "Aylin Aslım abazanlardan özür dilesin" mesajları hızla yayıldı. Hadise, aralarında yaratıcı ancak Aslım'ı incitecek esprilerin de bulunduğu bir geyik muhabbetine dönüştü.

  Ne vardı o esprilerin arasında?

  * Sen hiçbir kızı etkilemek için otobüsün camını açmaya çalışıp başarısız oldun mu Aylin?
  * Sen hiçbir kıza yazılırken yakın davranma ayarını kaçırıp kanka oldun mu Aylin?
  * Sen hiç Posta gazetesinin arka sayfasında manken resmi yerine CERN deneyi haberi görüp ağladın mı?
  * Sen hiç "Birader gel böyle otur istersen" diyen minibüsçüye hayır diyemeyip, bozuk para koyduğu o yere oturdun mu Aylin?"
  * Arkadaşlar yere süpürge atmayın, Aylin Aslım o süpürgeleri gitar sanıyor ve rock yapmaya çalışıyor
  Benzeri twit'ler havada dönerken, konu önce Türkiye'nin en çok konuşulan mevzuları arasına giriş yaptı... İşte dananın kuyruğunun koptuğu yer de tam burası. Zira konu hakkında bilgi sahibi olmamalarına rağmen, "Çorbada benim de tuzum olsun" diyenlerin de dâhil olmasıyla konu dünyada Trend Topic haline geldi. Aylin Aslım'ı sevmeyenler, ona öfke duyanlar da bu vesileyle hakaret etmeye başladı.

  Ve olay yargıya intikal ediyor

  Sabaha karşı muhabbetin kapanması üzerine başlayan iki günlük sessizlik, Cihat Akbel'in Serdar Kuzuloğlu'nun sunduğu Sosyal Medya Tv'ye davet edilmesi üzerine bozuldu ve Aslım'ın avukatı akabinde bir mesaj yayımladı. Açıklamada, "İnsanların kişilik haklarını ihlal eden @cihatakbel rumuzlu ve ona destek olan diğerleri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur. Bilinmelidir ki, rumuzlar internette anonimlik hakkının bir parçasıdır fakat tacizin maskesi olamaz" deniliyordu. Konunun muhatabı Cihat Akbel'den ise yanıt gecikmedi: "Aylin Aslım açıklamasında ''rumuzların arkasına sığınmak'tan bahsetmiş de benim adım soyadım Cihat Akbel. Böyle rumuz mu olur la?"
  Hemen ardından Aslım, suç delili olarak da birkaç ekran görüntüsü paylaştı. Olayı başlatan kişilerin kendi aralarındaki mesajlaşmalarını gösteren fotoğraflardan birinde "Konserine gidip kafasına orak fırlatmak lazım aslında" yazıyordu. Bunun üzerine mesele 'derin' bir boyuta taşınarak dallanıp budaklandı ve potaya ünlü isimlerin girmesiyle iyice karmaşık bir hale geldi.
  Gazeteci Ece Temelkuran olayın altında FBI'nin psikolojik harp teknikleri olduğunu, mevzu bahis hadisenin Grup Yorum konseri öncesi olduğunu söyleyerek olaya bambaşka bir boyuta çekerken, yazar ve televizyoncu Yekta Kopan ise olanların nefret söylemi örneği olduğunu ve bu tip söylemlerin şakayla ehlileştiremeyeceğini yazdı. En sonunda devreye Leyla ile Mecnun dizisinin oyuncusu Ahmet Mümtaz Taylan da girdi, ancak hemen ardından 'geyiğin' içinde yer alanlar arasında dizinin senaristi Burak Aksak'ın da olduğu hatırlatıldı kendisine. Twitter'da deyim yerindeyse bir kaos yaşanırken, üç gün boyunca sanal âlemi meşgul eden bu olaylar zinciri, hakaret ve kişilik haklarına saldırı suçlamalarıyla yargıya taşınmış oldu.

  Peki, 'Abazan troll' da ne demek?

  Aylin Aslım'ın sarf ettiği 'troll' kelimesine ve 'trollemek' kavramına bir açıklık getirelim. Trollemek, özünde internetteki sosyal ortamlarda kullanıcıları tartışmaya sevk edecek yorumlarda bulunup, onları kışkırtma ve muhabbete dâhil etme durumuna verilen isim. Bu hadise sırasında kimileri tarafından hassas bulunan konular ve özneler seçiliyor. 'Trolleme' sırasında tartışmaların özü genellikle esprilerden ibaret olurken, tahrik edici cümlelerle karşı tarafın tufaya düşmesi bekleniyor.
  Sanatçının son üç gündür yaşadıkları, sanal ortamda 'cyber bullying' (sanal zorbalık) denilen kavramla da özdeşleştirilebilir. Özellikle ABD ve Kanada'da sık görülen sanal zorbalıklara karşı hukuki önlemler alınmış durumda. Ancak bu hukuk sisteminde konunun asli öznesi çocuklar; yetişkinler değil... İlgili yasa, bir çocuğu kasten internet veya telefon yoluyla rahatsız etme, duygusal sıkıntıya sokmayı suç kabul ediyor. Yetişkinler ise kendilerini koruyabilecek psikolojiye sahip olduğu düşünülerek kapsam dışında bırakılıyor. Onları ilgilendiren sadece 'hakaret', 'kişilik haklarına saldırı' gibi konular.
  ABD'de yapılan araştırmalar, 12 – 17 yaş arası gençlerin yüzde 40'ının en az bir kez sanal zorbalığa maruz kaldığını gösteriyor. Sonuçlar ürkütücü: Mağdurlar akademik başarısızlığa uğruyor, okulu bırakıyor, hatta intihar ediyor. 17 yaşındaki Alexis Skye Pilkington, 2010'da kendisine yönelik hakaretleri kaldıramayarak hayatına son veren ABD'li bir genç. Onun gibi onlarcası mevcut. ABD'deki sanal zorbalık mevzuatı kapsamında yetişkinlerin moralini bozmak, huzurunu kaçıracak davranışlarda bulunmak suç değil. Ta ki, mevzu tehdide, hakarete ve kişilik haklarına saldırıya varana kadar...

  Türkiye'de durum nasıl?

  Sanal zorbalık denilen kavramın her ülkede tam olarak tanımlanmadığını belirten Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Yaman Akdeniz, bu suçun diğerlerine oranla nitelemesinin biraz daha zor olduğunu ve Türkiye'de de henüz bir tanımlama yapılmadığını söylüyor. Ülkemizde hakaret, aşağılama, tehdit gibi alt kategorilerde değerlendirildiğini söyleyen Akdeniz, sosyal medyada yapılan hakaretlerin de suç olarak kabul edildiğini ancak kişilerin kimlik tespiti yapılmasının teknik olarak çok zor olduğunu ifade ediyor: "İnternet yoluyla işlenen suçların değerlendirilmesi, Türkiye'de biraz daha uzun zaman alır. Çünkü Twitter, YouTube gibi şirketler, kullanıcı bilgilerini Türk mahkemeleriyle paylaşmayı pek istemez"
  Ülkemizde kitlelerin içine işleyen linç kültürü, muhteviyatında bol ironi barındıran 'trolleme' kavramına pek alışık değil. Aylin Aslım, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan binlerce kişi tarafından sosyal bir linçe uğrarken, neyi linç ettiğini bile bilmeyen bu kişiler, ister istemez şakanın da tadını kaçırıverdi. Son birkaç gündür yaşananlar, ne olduğunu bilmeden bir anda galeyana gelen toplumun psikolojisini de yansıtıyor.

  Hayg Sansaryan (Özür kampanyası başlatan isimlerden) : Olay Aylin Aslım'ın bir klibinde üzerinde 'Love Will Tear Us Apart' yazan t-shirt giymesi hakkındaki bir konuşmadan başladı. Ben söz konusu sözlerin yazarı Ian Curtis'in sağcı kimliğiyle tanınan birisi olduğunu, Aylin Aslım'ın ise sol çevreyle içli dışlı olduğundan bu şekilde bir t-shirt giymesinin hoş olmadığını, solcu ve aktivist bir insanın Ian Curtis adını anmaması gerektiğini söyledim. Daha sonra Aylin Aslım IANCURTISIANCURTISIANCURTIS yazan bir tweet attı. Bu olay kapanmışken Aslım'ın attığı "Abazan troller..." şeklinde devam eden tweet'i o sırada bizimle bir diyaloğu olduğu için üzerimize alındık ve ertesi gece #ozurdileaylinaslim şeklinde bir hashtag başlatmak için anlaştık. Bu hashtag'i başlatan ben, Cihat Akbel, Artin Yancıyan, Hammer Usta gibi kişiler hiçbir şekilde Aylin Aslım'a bir hakarette bulunmadık, bu hasthag'in popüler olduğunu gören kişilerin yazdıkları da bizi bağlamaz. Olay yargıya intikal ettiyse mahkemede zaten çözülecektir. Aslım eğer 'Abazan Troll' sözüyle beni kastettiyse kendisinden hâlen bir özür beklemekteyim.

  Ahmet Mümtaz Taylan: (Oyuncu) Sosyal medya kuşkusuz özgür bir alandır ve genele aykırı gelebilecek düşüncelerin bu mecrada kendine yer bulması da doğaldır! Ancak; bu alanı her akla gelen edepsizliği ve şuursuzluğu ulu orta sergilemek üzere bir sosyal deney alanı olarak kullanan ve bireyleri travmaya sürükleyecek düzeyde sorumsuz davrananlara da sessiz kalınmamalıdır! Adını sanını saklayarak adı sanı belli insanlara saldıran, saldırmayı marifet belleyen, sorumsuzluğuna yancı toplayanlara verilecek yanıtlar vardır! İnsan hayatı, kişilik hakları şuursuzların oyuncağı değildir Özgürlükle vandallık arasında fark vardır! Birini kamusal kimliği nedeniyle hedef belleyen linç esnafına uyarıdır! Ayağınızı denk alın! (Twitter'da yazdıklarından)

  Mesut Bahtiyar (Twitter fenonemi): Aylin Aslım'ı da kızdıran "Sahneye orak atalım" tweeti falan zaten o ana kadar makaranın içinde olan herkesin geyik olduğunu çok rahat anladığı bir şeydi. Yoksa kimsenin ciddi ciddi orak atacağı ya da atılmasını isteyeceği bir durum yoktu daha da doğrusu ortada zaten bir durum yoktu. Bu makara amaçlı başlamış ve Aylin Aslım'a karşı özellikle yapılmamış olay küfürlerin havada uçuştuğu gerçek bir lince dönüştü. Cihat Akbel'in başlattığı bu makara turnusol kâğıdı işlevi gördü ve Twitter'da cahil cühela, tek derdi amaçsızca. Anlamadan dinlemeden sadece linç ederek tahrik olmak olan ve neyi linç ettiğini bile bilmeyen büyük bir kitleyi gözler önüne serdi. Bu ülkede linç kültürünün geldiği noktayı ve bunun ne kadar tehlikeli olabileceğini belki de en tehlikesiz şekilde göstermiş oldu. (Blogunda yazdıklarından)

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir