Euro
15.1063
-0.90%
Dolar
13.2990
-0.94%
Altın
786.2960
-1.19%
Borsa
2,062.54
1.00%
Bitcoin
566.085
-1.50%
6ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 6 C
  Ayşe Arman'dan çıplak protesto – Galeri

  Ayşe Arman'dan çıplak protesto – Galeri

  Hürriyet'in en çılgın köşe yazarından, Bianet'in kampanyasına ÇIPLAK DESTEK..
  • 06.06.2012 - 04:05

   

  Hürriyet yazarı Ayşe Arman bugünkü köşesinde Bianet.org sitesinde başlayan ve kürtaj karşıtlarının fotoğraflarıyla desteklediği "Benim bedenim, benim kararım" kampanyasına katıldı.

  BİANET'İN KAMPANYASINDAN KARELER

  Ayşe Arman dan çıplak protesto – Galeri #1

  ÇIPLAK DESTEK

  Kampanya kapsamında bir adet göğüs hizasına kadar çıplak ve üzerinde "Benim bedenim benim kararım" yazılı bir fotoğraf paylaşan Ayşe Arman, kampanyayı ortaya çıkaran ekiple yaptığı röportajı da yine köşesinde yayınladı.

  İşte Ayşe Arman'ın bugünkü röportajı;

  Sizin bedeniniz, sizin kararınız" kampanyasına bayıldım. Fikir nasıl çıktı?
  Kendiliğinden! Başbakan, "Kürtaj cinayettir" dediğinde hepimiz ekranın karşısında donduk kaldık. Ardından, "Her kürtaj bir Uludere'dir" dedi. Başbakanın açtığı tartışma bakanlarca da sürdürüldü. Bu konuda pek çok haber yaptık. Yerel gazetecileri arayarak, bulundukları şehirde sokağa çıkıp insanlara bu konudaki görüşlerini sormalarını istedik, onların haberlerini birleştirip bir Türkiye panoraması yarattık. Ama daha etkili bir şey gerekiyordu. "Ne yapsak, ne etsek?" derken, sinemacı bir arkadaşımız Aylin Koyuncu aradı. İşte fotoğraf fikri, o zaman devreye girdi. İnsanlar vücutlarına, bir kâğıda, bilgisayara ya da bir yumurtaya, nereye istiyorlarsa mesajlarını yazıyorlar ve resimlerini gönderiyorlar. Hem yaratıcılıklarını konuşturuyorlar, hem de düşüncelerini özgürce ifade ediyorlar.

  Kampanya nasıl bu kadar büyüdü!
  Valla, biz de anlamadık. Biz kampanyayı başlatmadan zaten kampanya başlamıştı...

  Nasıl yani?
  Telefonla 5-6 fotoğraf çekip, çevremizdeki insanlara mail attık. Daha henüz, "Böyle fotoğraflar mı olsun?" aşamasındaydık. Meğer oradan twitter'a sıçramış, birkaç saat içinde e-postalarımıza fotoğraflar yağıyordu. Acilen benimkararim.org'u aldık ama aynı anda binlerce kişi fotoğraf yüklemeye çalışınca site çöktü. Sabaha kadar çalıştık, 1800 bardak kahve içtik, uyumadık. Neyse ki insanlar zor durumda olduğumuzu anlayıp teknik destek sağladılar. Öfkenin ve "Bana karışmana izin vermiyorum" tepkisinin bir yerden çıkması gerekiyordu, bu kampanya iyi ve etkili bir araç oldu.

  İnsanın göbeğine rujla, "Benim kararım, benim bedenim" yazması ne kadar mantıklı!
  "Kürtajı yasaklıyorum, senin çocuğunun ne zaman olacağına ben karar veririm" demekten daha mantıklı! "Tecavüze uğrayanlar da doğuracak, biz bakarız"cıların yanında ise, kendimizi Aristo kadar mantığa hizmet etmiş gibi hissediyoruz.

  Pek çok erkek katılımcınız da var...
  Elbette olacak. Bir kadın tek başına hamile kalmıyor. Bu kampanyaya katılan erkekler, kürtaj olma ya da olmama kararının kadınlara ait olduğunu söylüyor. Annelerine, karılarına, sevgililerine, arkadaşları olan kadınlara...

  Daha da yaygınlaşsın ister misiniz? Ben mesela yeni öğrendim hemen çektirdim, başkaları da yapsın mı?
  Elbette. Kampanya herkese "açık bir davet." Bu temel bir kadın hakları meselesi. AKP gibi düşünmeyen AKP'liler de yapsın, "Hastama dokundurtmam" diyen doktorlar da, "Beş çocuk doğurmak istemiyorum" diyenler de, bekar anneler de, hamile kadınlar da, milletvekilleri de. Bu talebin bir sınırlaması olamaz.


  Görüş Bildir