Ayşe Hür'le Cevizoğlu'nun Cumhuriyet tartışması - izle

Ayşe Hür'le Cevizoğlu'nun Cumhuriyet tartışması - izle

ENSONHABER.com/DETAY HABER 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın yıl dönümü dolayısıyla Habertürk ekranlarında ilginç bir tartışma yaşandı. Gecenin en hararetli tartışma programında tarihçi Ayşe Hür ile gazeteci Hulki Cevizoğlu yaklaşık 4 saat süren bir canlı yayın tartışmasına imza attılar.

Pelin Çift'in moderatörlüğünde bir araya gelen ikili zaman zaman birbirlerine ağır ithamlarda bulunsa da ilerleyen saatlerde ortam biraz olsun yumuşadı.

ATATÜRK'ÜN DİNİ İNANCI NASILDI

Tartışmanın konusu Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçiş olarak şekillenirken, "Atatürk diktatör müydü" ve "Atatürk'ün dini inancı nasıldı" başlıkları da bol bol konuşuldu. Ayşe Hür, Atatürk'ün fazla dindar olmadığını ve kendi tahminine göre "olsa olsa en fazla yaratıcıya inanıp dinlere inanmayan biri olabileceğini" ileri sürdü.

"ATEİST DİYORSAM İLTİFATTIR"

Bu sözler üzerine Hulki Cevizoğlu sert çıkarken, Ayşe Hür'e "Atatürk'e ateist mi demek istiyorsunuz" diye sordu. Ayşe Hür ise buna karşılık "Ona Ateist diyorsam bu bir iltifattır çünkü ben de ateistim. Kendisinin çok dindar biri olmadığını vurgulamak istiyorum" dedi.

KÜRTLER'E ÖZERKLİK SÖZÜ VERDİ Mİ?

Konu Atatürk'ün Kürtler'e yönelik bir özerklik vaadinin olup olmadığına gelince de Ayşe Hür ile Hulki Cevizoğlu arasında uzun ve hararetli tartışmalar yaşandı. İkili, Atatürk'ün İzmit'te gazetecilerle yaptığı uzun bir sohbetten sonra gazetecilerin yazdıklarından yola çıkarak varsayımlarda bulunurken, Ayşe Hür dönemin gazetecilerinin yazdıklarından alıntılar yaparak "Evet Atatürk Kürtler'e özerklik sözü verdi ve sonra bu sözünden caydı" dedi.

Cevizoğlu ise Atatürk'ün gazetecilerle yaptığı sohbette sarf ettiği sözlerin bir "taahhüt" niteliği olmadığını ileri sürdü. Ayşe Hür bunun üzerine söz alarak, "Atatürk bu sözü vermiştir ancak Kürtler'i Cumhuriyet'e karşı kullanmak isteyen batılı güçleri oyalamak için o cümleleri kullanmıştır" ifadelerini kullandı.

SAATLER SÜREN TARTIŞMA

Tartışma, Atatürk ve Cumhuriyet ekseninde yaklaşık 4 saat kadar sürdü. Twitter ve Facebook ortamlarında çok konuşulan programa, izleyiciler de soruları ile katılım sağladı.

AYŞE HÜR - CEVİZOĞLU CUMHURİYET TARTIŞMASI

Ayşe Hür'le Cevizoğlu'nun Cumhuriyet tartışması - izle