Çandar: Akit istihbaratın tetikçiliğini yapıyor

Çandar: Akit istihbaratın tetikçiliğini yapıyor

Akit Gazetesi'nin dünkü manşetinde bazı gazeteci ve siyasetçiler PKK'ya destek vermekle suçlanıyordu. Haberde Radikal Gazetesi yazarı Cengiz Çandar'ın da PKK'yı PKK şefinden daha fazla övdüğü iddia ediliyordu.

Bugün köşesinden iddialara cevap veren Çandar, 'Yazıklar olsun size' başlıklı yazısında çok tartışılacak bir iddiada bulundu. Çandar, 'Bu yalanları niçin yaydıklarını merak ettiğimde, çok güvenilir kaynaklarım bana Akit gazetesindeki bazı isimlerin –isimlerini vererek- 'Emniyet istihbaratı ile askeri istihbaratın tetikçiliği'ni yaptıklarını söylediler.' diye yazdı.

İŞTE ÇANDAR'IN O İDDİALARI

İlk vukuatları değil

Sezgisi ve kaygısının beyhude yere olmadığını gayet iyi biliyorum. Zira, Akit, bir yıla yakın süredir bizlerin, çeşitli milletvekilleriyle birlikte yürüttüğümüz ortak çalışmanın adresi olan DPI'nın (Demokratik Gelişim Enstitüsü) 'PKK'nın yan kuruluşu' olduğuna dair sistemli, kampanya niteliğinde, yalanlarla dolu yayın yürütüyordu. Bu gazeteyle irtibatlı olduğu bilinen bir internet sitesinde, benim bir 'Mason locasına gidip talimat aldığıma' ilişkin fotoğraflı bir yalan haber yayımlanmıştı. Mason locasının önünde çekildiği iddia edilen fotoğrafım, bir sokak ötedeki Cezayir Lokantası'na aitti.

AKİT EMNİYET İSTİHBARATI VE ASKERİ İSTİHBARATIN TETİKÇİLİĞİNİ YAPIYOR

Bu yalanları niçin yaydıklarını merak ettiğimde, çok güvenilir kaynaklarım bana Akit gazetesindeki bazı isimlerin –isimlerini vererek- 'Emniyet istihbaratı ile askeri istihbaratın tetikçiliği'ni yaptıklarını söylediler.
Bu 'bilgi' yeterince vahimdi. Fakat, dün yaptıkları, bunun da ötesinde utanç verici. Akit'i kullanan 'devlet memuru' sıfatı taşıyanlar açısından utanç verici. Bana yönelik 'kişilik katli' ve 'itibarsızlaştırma' için Şemdin Sakık'tan başka 'kaynak' bulamadınız mı? Ayıptır! Tam 14 sene geçti 28 Şubat'taki tezgâhınızın üzerinden. Bundan 14 yıl önce 'Şemdin Sakık'ın itirafları' diye meşhur 'Andıç', Hürriyet ve Sabah gazetelerinde yayımlanmış, benden gayri, M. Ali Birand ve Akın Birdal da aynı yalanlara, yani 'kirli bir tertip'e hedef kılınmıştı. Bundan on gün sonra ise Akın Birdal, TİT'in (Türk İntikam Tugayları) saldırısına uğramış, üzerine bir şarjör kurşun boşaltılmıştı.

Çandar: Akit istihbaratın tetikçiliğini yapıyor