Çelik: Muhteşem Yüzyıl'ı 150 milyon kişi izliyor

Çelik: Muhteşem Yüzyıl'ı 150 milyon kişi izliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Dr. Abdurrahman Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Muhteşem Yüzyıl'la ilgili sözleri üzerine "Muhteşem Yüzyıl'ı 150 milyon kişi izliyor" dedi. Çelik, “2006'da 1 saatlik bile ihracat yokken, 2011 yılı sonu itibarıyla 10 bin 500 saat dizi ihracatı yapmış durumdayız” dedi.

EKONOMİNİN EN ÖNEMLİ KALEMİ DİZİ SEKTÖRÜ

Çelik, UNESCO 'nun “Kültür: Kalkınma İçin Köprü” girişimi çerçevesinde Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi'nde düzenlenen “Meriç Köprüsü Konuşuyor” etkinliğinde dün yaptığı konuşmada, bilgi ve yaratıcılığın öneminin arttığını, Türkiye'deki yaratıcı ekonominin en önemli kalemlerinin başında dizi sektörünün geldiğini söyledi.

Çelik, Türkiye'nin 76 ülkeye dizi ihraç eder duruma geldiğini belirterek, “Gümüş”, “Kaybolan Yıllar” ve “Muhteşem Yüzyıl” dizilerinin pek çok ülkede fenomen hale geldiğini anlattı.

"MUHTEŞEM YÜZYIL'I 150 MİLYON KİŞİ İZLİYOR"

“2010 yılı sonu itibarıyla dizilerden 65 milyon dolar ihracat gelirimiz var” diyen Çelik, şöyle devam etti: “2012 yılında 90 milyon dolar civarına çıkacak. Daha önce dizi başı cüzi miktarlarda bir gelir elde edilirken, bugün yaklaşık olarak bölüm başı 60 bin ile 120 bin dolar arası gelir elde ediliyor. Hatta şu anda 200 bin dolara çıkan dizi bölümlerimiz bulunuyor. 'Muhteşem Yüzyıl'ı şu an Ortadoğu, Balkanlar ve Türk Cumhuriyetleri'nde 150 milyona yakın kişinin izlediğini tahmin edebiliyoruz. 2006'da bir saatlik bile ihracat yokken, 2011 yılı sonu itibarıyla 10 bin 500 saat dizi ihracatı yapmış durumdayız.”