Cemil İpekçi'den tartışma yaratacak Atatürk çıkışı

Cemil İpekçi'den tartışma yaratacak Atatürk çıkışı

SKY360 ekranlarında yayınlanan 'Söz Sizde' programına konuk olan ünlü modacı Cemil İpekçi tartışma yaratacak açıklamalarda bulundu.

ATATÜRK'TEN SONRA ASKERİ BİR ÜLKEYİZ

Daha önce türban ve muhafazakarlık üzerine yapmış olduğu çıkışlarla adından söz ettiren Cemil İpekçi, 12 Eylül askeri müdahalesini desteklediğini belirtti. O dönem hükümetinin demokrasiyi getiremediğini savunan İpekçi, "12 Eylül'de askeri müdahaleyi destekliyorum. Çünkü halk kendi değildi. Yani halk bir demokrasi geçişi yapacak halde değildi. O dönemdeki hükümette bunu demokrasiye geçirememişti. Askeri savunmuyorum. Zaten biz Atatürk'ten sonra askeri bir ülkeyiz. Askeriye bir anda ortaya çıkmadı ki Menderes'i de asker astı. Zaten askeri bir devletti. Yani bir demokratiklik ve laiklik adı altında Askeri vesayet İnönü ile başlayan bir şey, İnönü'nün gelmesi ile beraber düşünce şeklimiz sağcı mı olacağız solcu mu olacağız. Hatta bırakın Irkçılık milliyetçilik başladı" dedi.

Cemil İpekçi'den darbe çıkışı

Cemil İpekçi'den tartışma yaratacak Atatürk çıkışı

İPEKÇİ SİYASETE GİRECEK Mİ?

Ünlü modacı siyasete girip girmeyeceğine ilişkin bir soruya da; "Siyasete girmeyi düşünürdüm daha geç doğsaydım. Türkiye daha türbanlıyı alacak kadar demokratik değil. Türbandan bile korkan başını örten bir kadından bile korkup baş örtüsünü bile demokrasi ile özdeşleştiren bir milletin küpeli ve sürmeli bir gayım Millet Meclis'ine girmesinin ne kadar hazırlar daha" şeklinde yanıt verdi.