Euro
10.1241
-0.36%
Dolar
8.6268
-0.44%
Altın
492.41
0.17%
Borsa
1.386
-0.45%
Bitcoin
364.001
-3.18%
19ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 19 C
  Tiyatrocular Rumeli Hisarı'na cami yaptırmayacak

  Tiyatrocular Rumeli Hisarı'na cami yaptırmayacak

  Yıllarca konser alanı olarak kullanılan ve fetih ruhunu inciten Rumeli Hisarı'ndaki mescit yapımı tiyatrocuları rahatsız etti.
  • Haber Merkezi
  • 06.05.2015 - 10:05

  defne

  Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul'un fethi öncesinde Anadolu Hisarı'nın tam karşısına yaptırılan, Rumeli Hisarı'nda yarım asırdan fazladır harabe bir halde bulunan ve yıkılan minaresi virane şeklinde kalan hisar mescidi sonunda aslına kavuşturuldu.

  SKANDAL ÇAĞRI

  Sadri Alışık Ödül Töreni'nde 'yılın en iyi kadın sanatçısı' ödülünü vermek üzere sahneye davet edilen ortalama bir tiyatro oyuncusu, Rumeli Hisar'ındaki mescit için skandal bir çağrıda bulunarak, ödül törenine gölge düşürdü.

  MESCiT'E İZİN VERMEYELİM

  Ödülü vermek için sahneye çıkan oyuncu "Rumeli Hisarı sahnesine mescit yapmak isteyenlere izin vermeyelim" diyerek çağrı yaptı.

  Tiyatrocular Rumeli Hisarı na cami yaptırmayacak #2FATİH SULTAN MEHMED'İN MİRASI

  Cami, hisarın içinde yer aldığından Hisar Camii, hisara Boğazkesen Kalesi dendiği için Kale Camii, Fatih yaptırdığı için de Fatih Sultan Mehmed Mescidi diye adlandırılmış ve hepsi de değişik vesilelerle kullanılarak yaşatılmıştı. Fakat o en çok, Sultan II. Mehmed’e "Fatihler babası" manasına gelen ‘Ebu’l Feth’ sıfatı verildiği, camiyi de onun yaptırıp vakfettiği için fethi tedai ettirmesinin de tesiriyle Ebu’l Feth Camii adıyla anılmıştı.

  Defne Halman'dan mescit yapımına izin vermeyelim çağrısı VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir