Hıncal Uluç: Dün bayram mıydı

Hıncal Uluç: Dün bayram mıydı

Sabah gazetesi yazarı Hıncal Uluç , bugünkü köşesinde "Bu vatanı kurtarmak, bu cumhuriyeti kurmak için can veren Mehmed'i anmaya yüz, 30 Ağustoslarda Bayram yapmaya hal mi bıraktılar?. Millet mi bıraktılar ortada ki, "Milli Bayram" olsun!.." diyerek dün sönük geçen törenleri eleştirdi

İşte Uluç'un o yazısı:

Dün Bayram mıydı?.. Bayram olduğunu fark eden oldu mu?. Büyük bir başarıyla "Milli" Bayramları bayram olmaktan çıkardık. Unutturduk.. Unutturdular.. Bizi "Millet" olmaktan çıkarmak isteyenler, sonunda amaçlarına ulaştılar.. Artık "Millet" değiliz ki, "Milli" Bayramımız olsun..

BEN ÇOCUKKEN MİLLETTİK

Ben çocukken Millet'tik.. Türkü, Rumu, Ermenisi, Yahudisi, Kürdü, Çerkesi, Boşnağı, Pomağı, Lazı, Gürcüsü, daha aklınıza gelen nesi varsa, osuyla millettik. Atatürk Milliyetçiliği oydu.. "Ne mutlu Türküm diyene" bir ırkçı çağrı değil, Türkiye Cumhuriyetine vatandaşlık bağı ile bağlı herkese verilen ortak adı ifade etmenin güzelliğiydi.. "Biz"dik o zaman.. Bize "Biz" olmak, ilkokullarda öğretilirdi.. "Milli Eğitim"di adı.. Sadece bugünkü gibi adı değil, içeriği de..

MİLLİ BAYRAMLARI COŞKUYLA KUTLARDIK

Milli Bayramları coşkuyla kutlarken, millet olmanın önemini, gururunu, keyfini de öğrenirdik, o eğitimde.. Milli bayram .. Neydi milli olmanın simgeleri.. Vatandı... Vatan şiirlerini coşkuyla okurduk bayram sabahları okullarda.. "Bu vatan, toprağın kara bağrında Sıradağlar gibi duranlarındır; Bir tarih boyunca, onun uğrunda Kendini tarihe verenlerindir.." diye başlayarak.. Bayrak'tı..

"Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü,

Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü!

Işık ışık, dalga dalga bayrağım," diye gurur duymayı öğrenirdik, ay yıldızımız, o dünyanın en güzel bayrağıyla..

Bu vatanda bu bayrağın dalgalanması için hayatını verenleri okurduk, ezberlerdik.. Onlara layık vatan evlatları olmayı düşlerdik.

"Dur yolcu, bilmeden gelip bastığın,

Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.

Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın,

Bir vatan kalbinin attığı yerdir!.

Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda,

Gördüğün bu tümsek

Anadolu'nda İstiklal uğrunda, namus yolunda, Can veren Mehmed'in yattığı yerdir!

Bu tümsek, koparken büyük zelzele,

Son vatan parçası geçerken ele,

Mehmed'in düşmanı boğduğu sele,

Mübarek kanını kattığı yerdir!...

Düşün ki haşrolan kan, kemik, etin

Yaptığı bu tümsek, amansız, çetin,

Bir harbin sonunda bütün milletin,

Hürriyet zevkini tattığı yerdir!..."

Biz o millet miyiz bugün!. Bu vatanı kurtarmak, bu cumhuriyeti kurmak için can veren Mehmed'i anmaya yüz, 30 Ağustoslarda Bayram yapmaya hal mi bıraktılar?. Millet mi bıraktılar ortada ki, "Milli Bayram" olsun!..