İsmet Berkan yazdı: PKK petrol K. Irak Suriye denklemi

İsmet Berkan yazdı: PKK petrol K. Irak Suriye denklemi

Türkiye'nin en büyük ithalat kalemi olan enerji kalemine işaret eden Hürriyet Gazetesi yazarı İsmet Berkan, günlük petrol tüketimimizin 650 bin varil, Kuzey Irak'ta ise günlük petrol üretiminin ise 2.5 milyon varil olduğuna dikkat çekiyor.

İşte Berkan'ın o satırları

Türkiye, cari işlemler dengesinde açık vermeden, yani yurt dışında yapılmış tasarrufları kullanmadan ekonomik büyümesini sürdüremeyen bir ülke. Cari işlemler açığının neredeyse tamamı ülkenin ithalat yapma ihtiyacından kaynaklanıyor ama bu ithalat kalemleri arasında bir tanesi tek başına açığın neredeyse yarısının sebebi: Enerji.

650 BİN VARİL PETROL İTHAL EDİYORUZ

Biz enerjiyi doğal gaz olarak ve petrol (ve petrol ürünleri) olarak ithal ediyoruz. Günlük petrol tüketimimiz yaklaşık 650 bin varil.
Peki biliyor musunuz ki, sadece bizim 'Kuzey Irak' onlarınsa 'Irak Kürdistanı' dedikleri bölgenin günlük petrol üretimi nedir? Tam 2.5 milyon varil.
Bunu, Türkiye'nin 'misakı milli' sınırları içinde gördüğü eski Musul eyaletinin Sünni Arapların yaşadığı geri kalanıyla topladığınızda 4 milyon varil ediyor.
Ya Suriye? Bu ülkenin yoğunlukla Kürtlerin yaşadığı, Irak sınırına komşu bir cep şeklindeki bölgesinde günde 300 bin varil petrol çıkıyor.
Sadece petrol de değil. Yine Kuzey Irak'ta zengin doğal gaz rezervleri bulundu. Türkiye-Suriye sınırında çok daha zengin doğal gaz yatakları olduğu tahmin ediliyor.

TÜRKİYE BU TOPRAKLARI İŞGAL EDECEK DEĞİL YA..

Türkiye gidip bu toprakları işgal edecek ve petrole el koyacak değil. Ama oradaki petrolden pay kapma çabasında devletin resmi şirketleri gibi çok sayıda Türkiyeli özel şirket de çalışıyor ve hepsi de Türk dış politikası tarafından destekleniyor.
PKK'nın Türkiye'deki Kürt sorunuyla olan bağını hiç akıldan çıkarmayın ama bu örgütü bu ortam içindeki 'araçsallığı' ile de değerlendirin.
Türkiye'nin Güneyindeki bu büyük oyun adil biçimde sonuçlanmadan, Türk dış politikası da burada aktif olmayı durduramaz.