Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
487.253
-5.41%
-2ºC
İstanbul
Çok bulutlu -2 C

  Küçük Osman fonla uçacak

  Inka Investment Holding, Türkiye’nin ilk çocuk fantastik filmi olan Hititya’ya 5 milyon dolar yatırım yaptı.
  • 09.10.2012 - 09:17
  Küçük Osman fonla uçacak

  Küçük Osman fonla uçacak #1

  Yılda 400 milyon liralık gişe hasılatına ulaşan Türk sinema endüstrisine fon şirketlerinin ilgisi arttı. Türkiye'de ilk defa çekilecek olan çocuk fantastik filmine Alman-Türk ortaklı Inka Investment Holding yatırım yaptı. 5 milyon dolar bütçeli filmde Türkiye'nin Harry Potter'ı olması beklenen Emir Berke Zincidi de rol alıyor. 'Öyle Bir Zaman ki' dizisinde Osman karakteriyle yıldızı parlayan Zincidi'nin yer alacağı film, 22 Şubat'ta 300 kopya ile beyaz perdeye taşınacak.

  "FON ŞİRKETLERİ SEKTÖRE GİRMEK İÇİN FIRSAT KOLLUYOR"

  Türk sinema sektörünün 40 milyon izleyici rakımını geçtiğini hatırlatan Inka Investment Holding CEO'su Tamer Zincidi, fon şirketlerinin ABD ve Avrupa'daki filmlere ilgisinin azaldığını, yatırımların sinemada gelişen ülkelere yöneldiğini anlattı. Zincidi, Türkiye'de her yıl yüzde 20'nin üzerinde büyüyen sinemaya yatırımların arttığını belirterek, "İlk defa bir fon şirketi Türk filmine bütçe ayırdı. Bu sektördeki gelişmenin göstergesidir. Yeni fon şirketleri de sektöre girmek için fırsat kolluyor. Sinemadaki büyüme önümüzdeki 10 yıl devam edecektir" dedi.

  "ÇOCUK FİLMLERİNE İLGİ BÜYÜK"

  Filmin Türkiye'nin yanı sıra Almanya, Hollanda ve Belçika gibi ülkelerde de gösterime gireceğini belirten Tamer Zincidi, şöyle konuştu: "300 kopyayla gösterime girecek film Türkiye'nin birçok ilinde izlenecek. Sponsorlarla görüşmelerimiz sürüyor. Çocuk filmlerine ilgi büyük. Çekimler Kapadokya'da yapılıyor. Filmin montajı için özel bir ekip kuruldu. Film sadece çocuklara değil ailelere de hitap edecek. Hititya'yı 3 seri halinde planladık. İlk film gösterime girdikten sonra 2'nci filmin çekimleri başlayacak. Bu filmi 3D çekmeyi planlıyoruz."

  FİLMİN YATIRIMCISI OSMAN'IN AMCASI

  Filme 5 milyon dolar yatıran Inka Investment Holding'in CEO'su Tamer Zincidi, Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisinde Osman karakterini canlandırdıktan sonra yıldızı parlayan Emir Berke Zincidi'nin de amcası. Diziden sonra Emir Berke Zincidi'ye film ve dizi taleplerinin arttığını belirten Tamer Zincidi, "Berke'nin Türkiye'nin önemli oyuncularından birisi olacağına inanıyorum. Bu projede yer alması bizim için çok önemli" dedi.


  Görüş Bildir