Makendonya'da Türk dizileri polemiği

Makendonya'da Türk dizileri polemiği

İktidar ortağı Türk Demokrasi Partisi, Enformasyon ve Toplum bakanının açıklamasını kınadı.

500 YILLIK ESARET YETMEZMİŞ GİBİ..

Makedonya Enformasyon ve Toplum Bakanı İvo İvanovski, geçen hafta "500 yıllık Türk esareti yetmezmiş gibi, şimdi de her kanalda Türk dizileri izliyoruz" demiş ve bu dizilerin yasaklanabileceğini ima etmişti.

İktidar ortağı Türk Demokrasi Partisi'nin Genel Başkanı ve milletvekili Kenan Hasipi, İvanovski'yi kınayarak, "Bu demeç, ister tarih açısından ister iki ülke arasındaki dostluk açısından son derece yanlış bir hareket ve üzücü bir olaydır" dedi.

MAKEDON HÜKÜMETİNİN GÖRÜŞÜ DEĞİL

Türk dizilerini eleştiren ilk ülkenin Yunanistan olduğunu hatırlatan Hasipi, "Bir Makedon Bakanının hemen Yunanistan'ın ardından böyle bir açıklaması pek uygun değil. Bizim koalisyon ortağımız olmasına rağmen böyle bir çıkış yapması bizleri de rahatsız etti" şeklinde konuştu.

Hasipi, açıklamanın kesinlikle Makedonya hükümetinin görüşü olmadığının altını çizdi.

Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği ile Makedonya Atatürkçüler Derneği de İvanovski'nin sözlerini kınayan açıklamalar yayınladı.

Türkiye, eski Yugoslavya'nın yıkılmasının ardından 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Makedonya'yı tanıyan ilk ülke olmuştu. 2 milyon 600 bin nüfuslu Makedonya'da Türkler nüfusun yüzde 4'ünü oluşturuyor.