Euro
9.4494
-0.06%
Dolar
7.824
-0.09%
Altın
456.55
-0.06%
Borsa
1.325
3.25%
Bitcoin
150.100
-0.99%
6ºC
İstanbul
Sağanak yağış 6 C
  Mehmet Ali Birand başörtüsü sözleri için özür diledi

  Mehmet Ali Birand başörtüsü sözleri için özür diledi

  Birand kendisinden bekleneni yaptı ve başörtüsü hakkında söylediği sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirtip özür diledi
  • 14.12.2012 - 09:21

  Mehmet Ali Birand başörtüsü sözleri için özür diledi #1

  Geçtiğimiz hafta katıldığı bir televizyon programında başörtüsüyle ilgili sözleri nedeniyle tepki gören Posta gazetesi yazarı Mehmet Ali Birand bugünkü köşesinde programda sarfettiği sözler için yanlış anlaşıldığını söyleyerek özür diledi.

  "BAŞÖRTÜ İLE KANALIN MARKASI ZARAR GÖREBİLİR" DEMİŞTİ

  Erkam Tufan'ın Bugün TV'deki programında işe alacağı muhabire başörtülü olarak ekrana çıkarmayacağını söylediğini belirten Birand, bunun nedenini ise şöyle açıklamıştı: 'Bir tane gencecik kız. New York'ta eğitim görüyor. Bana bak seni türbanlı ekrana çıkartmam dedim. 'Çıkartmam sonra takarım' dedi. Ekranda enteresan olabilir... Kanalın markası var, başörtü ile kanalın markası zarar görebilir.'

  Ünlü anchorman bugünkü yazısında kendisini eleştirenlere hak verdiğini söyleyerek yanlış anlaşıldığını ifade etti.

  İşte Birand'ın o yazısı:

  BUGÜNE KADAR HİÇ TÜRBANLI BAŞVURU OLMAMIŞTI

  Geçen hafta Erkam Tufan'ın Bugün TV'deki programında , bir soruya hatalı, daha doğrusu yeterince düşünmeden yanıt verdim. Sonuçta, yanlış anlaşıldım ve kendi kendimi yaraladım. Soru, yönettiğim Haber Merkezinde neden türbanlı bulunmadığı, idi. Bugüne kadar bize hiç türbanlı başvurmadığı için konu gündemimize gelmemişti. Üstünde hiç düşünmediğim bir soruydu. Erkam sorunca, önce "başvuran yok ki..." dedim, ısrar edince New York' ta şu anda staj yapan ve beni NT kitapevinde yakalayan bir genç kızı düşündüğümü söyledim.

  LAF AĞZIMDAN ÇIKIVERDİ

  Erkam üstüme gitti ve "Size hiç yakışmıyor "dedi. O zaman bana, ekrana sunucu olarak başörtülü birini neden çıkartmadığımı, neden ekran yüzü yapmadığımı sorduğunu anladım ve sözümü "Bilmem ekranda enteresan olur mu?" diye sürdürdüm. Durdum, biraz düşündüm ve "Ama kanalın da bir markası var. Zarar görebilir." lafı ağzımdan çıkıverdi. Gerçek düşüncemi saklamak yerine, doğruyu söylemenin cezasını çektim galiba.

  BAŞKA DEPARTMANLARDA BAŞÖRTÜLÜ ÇALIŞANIMIZ VAR

  Gerçekten de, bu konu şimdiye kadar ne kanalın yönetim düzeyinde, ne de bizim haber merkezi düzeyinde tartışılmıştı. Birgün dahi ne kanalın sahipleri, ne de üst düzey yöneticileri başörtülü istemedikleri lafını etmediler. Üstelik haber dairesinde değil, ancak başka departmanlarda başörtülü çalışanımız var. Yine de doğrusunu söylemeliyim ki, medyada başörtülü çalışana, konuk olarak programlara katılanlara, moderatörlük yapanlara hiç bir itirazım yoktur. Bu konuda hiçbir kısıtlama uygulamam.

  BAŞÖRTÜLÜ SUNUCU ÇOK NADİRDİR

  Ancak sunucu veya ekran yüzü olacak kişinin başörtülü olması genelde çok nadirdir. En koyu Müslüman ülkelerin TV'lerine bakın, (Suudi Arabistan ve İran hariç) kapalı sunucu veya ekran yüzü sayısı çok düşüktür. Hatta fazla ileri gitmeyin, bizim muhafazakar kanalllarımıza bakın yeter. 1-2 başörtülü ekran yüzü dışında hepsinin başı açıktır. Bu arada yine de bir ekleme yapmalıyım; hepimizin içinde -kimin de az, kiminde daha çok- eskiden kalma alışkanlıklar da var. Bunu da gözden kaçırmak yalancılık olur. Nasıl, başörtüsü kişisel bir tercih ise, ekranda kimin nasıl görünmesi konusu kanal yötecilerinin kişisel tercihidir. Bundan dolayı eleştirebilirsiniz, ancak bu tercihin dinsel bir yanı yoktur.

  BENİ ELEŞTİRENLER HAKLIYDI

  Benim bu TV söyleşimden sonra fırtına koptu. Cüneyt Özdemir'in "demode yaklaşım" diye eleştirmesi haklıydı, ancak asıl Hilal Kaplan (Yeni Şafak), Elif Çakır, Fadime Özkan ve Halime Kökçe’nin (Star Gazetesi) yazıları beni hem üzdü, hem de bu satırları yazmaya zorladı.

  HALA ESKİ MEDYA DÜZENİNİ KORUYORDUM

  - Türkiye'de herşey değişiyordu, ancak ben eski medya düzenini koruyordum. Hele marka değerini ortaya koyup, başka güçlerle birlikte hareket ediyordum.

  SÖYLEDİĞİM AYIPTI

  - Laikçi seyirciyi kaçırmak istemediğim için, bu tutumu benimsiyordum.

  - Bütün bunu da, benim gibi açık sözlü, liberal, 28 Şubat'ta andıçlanmış birinin söylemesi, daha da ayıptı. Üzülmemin nedeni, herkes kaçıp saklanırken, yıllardır başörtüsünü savunmuş, Üniversitelerde başörtüsünün serbest bırakılması için açıkça tutum almış, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Hayrunisa Gül'ün başörtüsünün sorun edilmemesi gerektiğini defalarca tekrarlamış bir yazar olmama rağmen, şimdi Başörtüsü Faşistliği ile suçlanmaktı. Açık sözlülüğümün cezasını çektim. Acaba bu tip sorulara yalandan yanıtlar mı vermek gerekirdi?

  ÖZÜR DİLERİM

  Ancak son olarak bir noktaya da dikkatinizi çekmek isterim. O da, acaba muhafazakar kesim, Kaplan'ın dediği gibi, başörtüsüne ne oranda sahip çıkıyor. Başörtülülere eskiden ne kadar yer veriyorlardı, hatta bugün dahi ne oranda kol kanat geriyorlar. Belki sizleri rahatsız etmiş veya amacının dışına çıkmış bir söz etmiş olabilirim, ancak muhafazakar kesimde çuvaldızı kendine batırması gereken başkaları da var. Genelde, başörtüsü savaşı kazanıldıktan sonra, şimdilerde artık eski heyecan kalmamış gibi görünüyor. Samimi görüşümü söylediğimden dolayı özür dilerim. Uyarılarınıza yine de teşekkür ederim.

  Mehmet Ali Birand başörtüsü sözleri için özür diledi #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir